Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Přežít svůj život' v Paříži. Jan Švankmajer uvede ve Francii své filmy

Kultura

  14:00
PRAHA - V Paříži začne 26. října první francouzská retrospektiva filmů českého surrealisty a génia animovaného filmu Jana Švankmajera. Ve spolupráci s Českým centrem Paříž se uskuteční v prestižních prostorách pařížského Forum des Images za osobní přítomnosti tohoto filmaře.

Jan Švankmajer foto: Jan HroudaLidové noviny

Oznámila to dnes Ivana Síglerová ze správy Českých center.

"Promítání kompletního retrospektivního díla zahrnujícího snímky z let 1964 až 2010 představuje ve Francii výjimečnou událost. Program zahájí projekce nového Švankmajerova filmu Přežít svůj život. Následovat budou tematicky koncipované projekce shrnující veškeré starší snímky tohoto režiséra, scenáristy a výtvarníka, dokumenty o něm a jeho tvorbě a také dvě debaty zaměřující se na jeho dílo," uvedla Síglerová.

Francouzská premiéra
Podle Martina J. Bonharda, ředitele Českého centra Paříž, jde skutečně o premiéru. "Nejenže Jan Švankmajer tuto akci osobně zahájí, ale retrospektiva všech jeho děl včetně toho nejnovějšího se koná ve Francii poprvé," uvedl. Příprava projektu trvá několik let a pro Forum des Images bude vrcholem v rámci sezony.

Forum des Images (Fórum obrazků) je prostor, který znamená více než jen kino a hraje významnou roli v kinematografické politice Paříže. Představuje instituci, jež se věnuje kinematografii, obrazu a jejich studiu. Retrospektiva potrvá do 31. října.

'Přežít svůj život' ve Forum des Images
Nejnovější Švankmajerův snímek Přežít svůj život vznikl metodou animace fotografií herců včetně hraných dotáček, a to v česko-slovenské koprodukci.

Do českých kin se dostane 4. listopadu v deseti kopiích, na Slovensku se už promítá. Světovou premiéru měl začátkem září na festivalu v Benátkách, kde byl uveden mimo soutěž a vzbudil mimořádný ohlas.

Producent Jaromír Kallista ze společnosti Athanor má festivalový diář zaplněn až do jara - takový je o film v zahraničí zájem. "Předkupní právo mají Japonci, kde bude mít premiéru na jaře. V příštích dnech se objeví na festivalu v Londýně," řekl Kallista ČTK. Celkem podle něj vzniklo 31 filmových kopií s titulky v pěti jazykových verzích. Japonci si tu svou udělají sami.

Hrdinou příběhu až detektivního je stárnoucí Evžen v podání Václava Helšuse. Chodí za psychoanalytičkou, která se mu pokouší vykládat, co jeho sny znamenají. Přijde na určitý rituál, který mu umožňuje kdykoliv "dívku svých snů" v podání Kláry Issové konkrétně navštěvovat. Dozvídá se o svém raném dětství, vztahu k otci a matce. Nakonec do snu odchází definitivně.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat