Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová liška Bystrouška v ND. Revírník se stal samolibým suverénem

Kultura

  21:46aktualizováno  22:51
PRAHA - Na scéně Národního divadla (ND) v Praze měla premiéru slavná Janáčkova opera o zvířatech a lidech, zklamání ze života i moudrém smíření s věčnou přírodou - Příhody lišky Bystroušky.

Premiéra opery Příhody lišky Bystroušky. foto: ČTK

 Režisér Ondřej Havelka v nové úpravě pozměnil jednu z hlavních postav, když Revírník (Svatopluk Sem) se v jeho pojetí z bodrého nekonfliktního staříka stal samolibým suverénem, který si nezodpovědně zahrává s láskou. Ve finále pak přichází o dívku, kterou si sobecky podmanil, aby příliš pozdě pochopil, že ji opravdu miloval.

"Po druhé scéně v hospodě u Pásků, kde vyhaslost aktérů plodí smutek téměř nesnesitelný, přichází velké finále. Já v něm slyším naději. Můj Revírník tak po životní krizi dospěje ke katarzní chvíli smíření, uvědomění si smyslu pokory. Kéž by taková chvíle potkala každého z nás," uvedl v programu režisér Havelka.

Vyprodané hlediště

V titulní roli se na premiéře představila Lenka Máčiková, v roli Lišáka se objevila Michaela Kapustová. Hudební nastudování inscenace je dílem hudebního ředitele opery ND dirigenta Roberta Jindry. Představení sledovalo vyprodané hlediště, do kterého dorazilo několik rodičů i s malými dětmi. "Nechtěl jsem dělat ilustrativní představení, v němž hopkají chlupatá zvířátka, na druhou stranu se však rodiče nemusí bát přivést s sebou děti," podotkl před představením Havelka.

Janáčkovo dílo je ve světě jednou z nejslavnějších českých oper. Skladatele inspiroval známý novinový román Rudolfa Těsnohlídka. Havelka v nové inscenaci hravě a poeticky ztvárňuje groteskní zvířecí svět i svět rázovitých lidiček, na druhé straně však také míří pod povrch pouhé malebnosti. Chtěl ukázat, že mezilidské vztahy ani v této Janáčkově opeře zdaleka nejsou tak idylické, jak by se mohlo zdát. V předloze spatřuje především metaforu k lidskému životu.

Druhé premiérové představení se uskuteční 22. března. Nejbližší reprízy připravila opera české první scény na 2., 10. a 29. dubna. Další dvě představení se budou hrát 1. a 27. června. Pak se s tímto titulem počítá až na listopad a prosinec.

Havelka, známý především jako herec, muzikant a frontman skupiny Melody Makers, s první českou scénou spolupracoval několikrát. Například v roce 2004 inscenoval úspěšnou hokejovou operu Nagano inspirovanou vítězstvím českých hokejistů na olympiádě v Japonsku.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...