Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová liška Bystrouška v ND. Revírník se stal samolibým suverénem

Kultura

  21:46aktualizováno  22:51
PRAHA - Na scéně Národního divadla (ND) v Praze měla premiéru slavná Janáčkova opera o zvířatech a lidech, zklamání ze života i moudrém smíření s věčnou přírodou - Příhody lišky Bystroušky.

Premiéra opery Příhody lišky Bystroušky. foto: ČTK

 Režisér Ondřej Havelka v nové úpravě pozměnil jednu z hlavních postav, když Revírník (Svatopluk Sem) se v jeho pojetí z bodrého nekonfliktního staříka stal samolibým suverénem, který si nezodpovědně zahrává s láskou. Ve finále pak přichází o dívku, kterou si sobecky podmanil, aby příliš pozdě pochopil, že ji opravdu miloval.

"Po druhé scéně v hospodě u Pásků, kde vyhaslost aktérů plodí smutek téměř nesnesitelný, přichází velké finále. Já v něm slyším naději. Můj Revírník tak po životní krizi dospěje ke katarzní chvíli smíření, uvědomění si smyslu pokory. Kéž by taková chvíle potkala každého z nás," uvedl v programu režisér Havelka.

Vyprodané hlediště

V titulní roli se na premiéře představila Lenka Máčiková, v roli Lišáka se objevila Michaela Kapustová. Hudební nastudování inscenace je dílem hudebního ředitele opery ND dirigenta Roberta Jindry. Představení sledovalo vyprodané hlediště, do kterého dorazilo několik rodičů i s malými dětmi. "Nechtěl jsem dělat ilustrativní představení, v němž hopkají chlupatá zvířátka, na druhou stranu se však rodiče nemusí bát přivést s sebou děti," podotkl před představením Havelka.

Janáčkovo dílo je ve světě jednou z nejslavnějších českých oper. Skladatele inspiroval známý novinový román Rudolfa Těsnohlídka. Havelka v nové inscenaci hravě a poeticky ztvárňuje groteskní zvířecí svět i svět rázovitých lidiček, na druhé straně však také míří pod povrch pouhé malebnosti. Chtěl ukázat, že mezilidské vztahy ani v této Janáčkově opeře zdaleka nejsou tak idylické, jak by se mohlo zdát. V předloze spatřuje především metaforu k lidskému životu.

Druhé premiérové představení se uskuteční 22. března. Nejbližší reprízy připravila opera české první scény na 2., 10. a 29. dubna. Další dvě představení se budou hrát 1. a 27. června. Pak se s tímto titulem počítá až na listopad a prosinec.

Havelka, známý především jako herec, muzikant a frontman skupiny Melody Makers, s první českou scénou spolupracoval několikrát. Například v roce 2004 inscenoval úspěšnou hokejovou operu Nagano inspirovanou vítězstvím českých hokejistů na olympiádě v Japonsku.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!