Nová kolekce, kterou autorizovala spisovatelova pozůstalost, vyjde v Británii v červnu 2021 pod názvem The Nature of Middle-earth, který odkazuje jak na povahu fiktivního světa, tak k jejím přírodním zákonitostem a historickým reáliím.
Na příští rok chystané eseje se týkají témat jako je nesmrtelnost elfů či geografie království Gondor. Čtenáři se z textů dozví například i to, kterým obyvatelům Středozemě mohou růst vousy. Zda si plnovous mohli nechat narůst elfové, hobiti či trpaslice je už dlouho předmětem debat i sporů mezi fanoušky fiktivního světa.
Společnost Harper Collins přislíbila, že svazek čtenáře „přenese zpátky do světa Silmarilionu, Nedokončených příběhů a Pána prstenů“. Nakladatelství v posledním desetiletí vydalo i další předtím nezveřejněnou práci Tolkiena včetně knih Húrinovy děti, Beren a Lúthien a Pád Gondolinu, které vyšly také v českém překladu.
Tolkienova první kniha ze Středozemě - Hobit - vyšla v Británii v roce 1937. Celosvětové bestsellery z trilogie Pán prstenů vyšly Británii na začátku 50. let. Podle Chrise Smithe, zástupce ředitele Harper Collins, však autor o Středozemi psal až téměř do své smrti v roce 1973. V Československu se oficiální překlad Společenstva prstenu, prvního dílu trilogie o prstenu, „který vládne všem“, na pultech knihkupectví objevil až v roce 1990.