Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proces, který nemá konce. Soud spatřil poprvé Kafkovy rukopisy

Kultura

  17:07
JERUZALÉM - Rukopisy nejslavnějšího pražského spisovatele France Kafky lezou na světlo před telavivským soudem. Po více než padesáti letech se našly ukryté před zraky veřejnosti ve švýcarských a izraelských trezorech. Nyní o nich opět rozhoduje soud. O jejich vlastnictví se totiž pře Izraelská národní knihovna s dědici Kafkova přítele Maxe Broda.

Franz Kafka foto: Reprofoto

Veřejnost se možná brzy dozví více ze života pražského spisovatele, který je zřejmě nejznámějším českým autorem - ačkoliv psal německy. Civilnímu soudu v Tel Avivu byla ve čtvrtek předložena pozůstalost Kafkova přítele Maxe Broda. Ta se přitom už od dob suezské krize nacházela v bezpečí bankovních sejfů v Curychu a Tel Avivu.

Švýcarské trezory se otevřely po více než padesáti letech loni v červenci. Otevření deseti zákaznických sejfů v Curychu následoval stejný – izraelským Nejvyšším soudem přikázaný – počin v telavivské bance Leumi.

O rukopisy se vede dlouholetý soudní spor o vlastnictví, které si nárokuje jak izraelská knihovna, tak dědici po Maxi Brodovi. Ve sporu o vlastnictví rukopisů jde nejen o prestiž, ale také o mnoho peněz.

"Kafka se stal neuvěřitelně drahým. Stal se téměř předmětem spekulace," přiznal před časem ředitel literárního archivu v německém Marbachu Ulrich Raulff. Jeho ústav totiž vlastní rukopis nejznámějšího Kafkova díla Proces, o které se vede podobná právní pře.

Zachráněné dílo

Max Brod nesplnil poslední přání svého přítele Kafky a po jeho smrti spisovatelovy rukopisy nespálil. V roce 1939 s nimi uprchl před nacisty z Prahy do Tel Avivu a před svou smrtí v roce 1968 je svěřil své sekretářce Hoffeové.

Ta zemřela v roce 2007 ve věku 101 let. Až do smrti se bránila snahám státních archivářů prohlédnout dokumenty z Kafkova odkazu, přičemž si přišla na miliony prodejem některých z nich.

Kvůli právním sporům se dosud nemohou obě dcery a dědičky Hoffeové, které přežily holokaust a je jim nyní kolem 80 let, ujmout celého svého dědictví. To zahrnuje i peněžní odkaz v milionové výši, nemovitosti a šperky. Jedna z dědiček prý přitom žije v bídě.

Pozůstalost obsahuje rukopis díla Svatební přípravy na venkově, několik dalších povídek, některé Kafkovy deníky a korespondenci a hlavně dosud nepublikované deníky Maxe Broda. Údajně by její součástí mělo být i 70 dopisů, které si Brod během 20 let psal s Kafkovou poslední láskou Dorou Diamantovou.

Lákají hlavně deníky Maxe Broda

Právě Brodovy deníky lákají literární vědce nejvíce. "Pravděpodobně nejzajímavější částí jsou deníky Maxe Broda. Psal si je kvůli Kafkově biografii a obsahují četné pasáže o Kafkovi z jeho vlasních deníků. Ale může toho být víc," řekl agentuře Reuters Ritchie Robertson, profesor němčiny na univerzitě v Oxfordu.

Český kafkolog Josef Čermák již dříve pro Lidové noviny uvedl, že je nepravděpodobné, že by se v pozůstalosti našel dokument, jehož význam by se blížil rukopisu Procesu, který byl vydražen za dva miliony dolarů.

Čtěte také

"Na druhou stranu vím o některých věcech, které tam jsou a z určitých důvodů nebyly publikovány. Především Brodův deník, kde jsou záznamy z doby jejich mládí, do roku 1910. Kafkovy deníky totiž začínají až koncem roku 1909 a předtím si deník buď nepsal, nebo ho později zničil. Brodův deník dosud viděli snad jen dva lidé, Klaus Wagenbach a Hans-Gerd Koch, a nikdy ne celý," uvedl Čermák.

Podle německého Kafkova životopisce Reinera Stacha by se z Brodových deníků mohli čtenáři dozvědět mnohé o jeho úzkém přátelství s Kafkou a mimo jiné také o Brodových každodenních návštěvách pražských nevěstinců.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat