Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prošlý kečup místo krve

Kultura

  9:15
Postapokalyptický muzikál od režiséra hororové série Saw má zajímavý nápad, ale gymnaziálně amatérské provedení. Repo: Genetická opera! je těžké sousto. Ne pro krvavé výjevy, kterými se tu nešetří. Ne pro tvrdou hudbu, jež tu nepřestává znít. A dokonce ani kvůli výpravě, semílající dohromady „úpadkovou“ estetiku, nýbrž proto, že tu chybí prvky pro filmový muzikál nezbytné: film a muzika.

Další, prosím! Brutalitu i sado-maso kostýmy má film společné s hororovou sérií Hostel. foto: HCE

Jako tolik snímků, které tenhle podzim vstoupily do české distribuce, má Repo: Genetická opera! slibnou premisu. Film se odehrává v roce 2056, kdy obyvatelstvo zničené planety Země kosí vlna selhání orgánů. Spásu přináší společnost GeneCo., která je schopná dodat každému náhradní srdce, ledviny či rohovku – a to i na splátky. Běda však, když se „pacient“ s placením opozdí. To pak přijde „repoman“, biologický exekutor, který příslušný orgán bez umrtvení zabaví.

Kulisa je to nádherně absurdní, teď do ní jen zasadit postavy a příběh. A právě to se nepodaří. Autoři scénáře a hudby Darren Smith a Terrance Zdunich nedokázali vyrukovat s ničím lepším, než je banální historka o dívence, která pátrá po tajemství své rodiny a zároveň své vzácné nemoci. Nit ji dovede až do nejvyššího vedení GeneCo., ovládané padouchem Largem a jeho třemi zkaženými dětmi.

Konec dobrý nic nezachrání
Kde není co vyprávět, není ani jak. A jestli má Darren Lynn Bousman nějaké režijní schopnosti, nedostal zatím příležitost je ukázat, protože si vybírá projekty s neexistujícím scénářem. Posouvá Repo: Genetickou operu! dopředu úplně stejně mechanicky jako své předchozí filmy – druhý až čtvrtý díl krvavé šňůry Saw. Scéna střídá scénu, plátno se barví lacinými emocemi (a krví) a najednou je konec.

Aspoň za ten se dají Bousmanovi a scenáristům nějaké body přičíst: ať už jsou dílčí dějové linie ploché jakkoliv a nápad spojit je dohromady ve výstupu na divadelním pódiu ohraný, finále filmu nepostrádá jistou působivost a motiv kritiky konzumní společnosti se tu poprvé odlepí od země. Žádný takový pozdní vrchol bohužel nespasí hudební stránku. Repo: Genetická opera! je muzikálem jen v tom, že jeho postavy zpívají. Bohužel však nejde o písničky, nýbrž o pouhé náhodně intonované repliky bez rýmů, frázování či struktury. Pozadí jim dělá monotónní podladěné kytarové bublání, třetí odvar už tak odvozených industriálně-metalových kapel typu Rammstein.

Zbývá tedy výtvarná stylizace. Svět roku 2056 je průmyslovou pustinou s všudypřítomnými reklamními panely v duchu Blade Runnera. Potulují se jí postavy oblečené v kostýmech laděných do uniforem posluchačů gotického rocku či glamu: nechybí podmalované oči, síťované punčochy, dlouhé kožené kabáty atd. Stejně jako animované vsuvky nejde o nic originálního, ale aspoň to má jakýs takýs nápad. Dokonce vtipné je potom obsazení celebritky Paris Hiltonové do role rozmazlené bohaté husy.

Bousmanův film se netají záměrem stát se stejným kultem jako rockový muzikál Rocky Horror Picture Show. Oproti jeho podvratnosti se však pohybuje na zcela bezpečné půdě: použitá hudba i rádoby dekadentní móda patřily do mainstreamu už před deseti lety. A násilné scény rozřezávání lidí zaživa? Taky nuda. Repo: Genetická opera! je přes všechna vyhřezlá střeva a cákající mozky smrtelně chudokrevná.

HODNOCENÍ LN **
Repo: Genetická opera! (Repo! The Genetic Opera)
USA 2008
Scénář: Darren Smith, Terrance Zdunich
Režie: Darren Lynn Bousman
Kamera: Joseph White Hudba: Darren Smith, Terrance Zdunich
Hrají: Alexa Vegaová, Paul Sorvino, Anthony Head, Sarah Brightmanová, Paris Hiltonová, Bill Moseley a další
Distribuce v ČR: HCE
Premiéra: 20. 11. 2008

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat