Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První výstava designéra Sutnara v Česku

Kultura

  13:50
PRAHA - S téměř neznámou tvorbou česko-amerického designéra Ladislava Sutnara seznámí od 30. června do 18. září v pražské Galerii Rudolfinum výstava U.S. Venus, která je první samostatnou přehlídkou Sutnarovy americké malby od jeho smrti v roce 1976.

Výstava česko-amerického designéra Ladislava Sutnara v Rudolfinu foto: ČTK

Zájemci mohou vidět jeho rozměrné ženské akty malované akrylovými barvami na sololitu, které autor nazýval Venuše. Výstavu provází vydání monografie Ladislav Sutnar: Americké Venuše (U.S.Venus) a publikace Sutnar v textech.

Výstava česko-amerického designéra Ladislava Sutnara v Rudolfinu

Expozice ve třech sálech Malé galerie nabídne 23 obrazů o velikosti dvakrát jeden metr, které odrážejí jeho ranou tvorbu i pozdní období 70. let. Obrazy pochází z majetku rodiny Sutnarových a Galerie Zlatá Husa v Praze.

LADISLAV SUTNAR

Ladislav Sutnar (1897-1976) přispěl do dějin světového designu mnoha ikonickými díly produktového a grafického designu. Pražská výstava představí jeho díla ze začátku 60.let s názvy jako Venus/In Central Park, Venus/Provocative, Venus/With the Devil's Eye, Venus/All the Way to USA nebo jenom s prostým označením Venus.

"Sutnar si k malování chodil tak trochu odpočinout. V roce 1961 byl penzionován, rozešel se s designerskou tvorbou a věnoval se malování a psaní o umění," informovala dnes novináře kurátorka výstavy Iva Knobloch.

Upozornila na geometricky pečlivou stavbu Sutnarových maleb. V roce 1969 vystavil Sutnar Venuše pod utopickým manifestem Joy-Art, jehož vitalismus a humanismus odkazují k ideovým programům raných avantgard 20. let.

Záměrně se tak konfrontoval s mladou mediálně úspěšnou generací malířů zejména pop artu, kteří stejně jako Sutnar převzali mnohé prvky z americké reklamy a komerční vizuální kultury. Zatímco oni je použili ke kritice konzumní společnosti, Sutnar je zapojil do utopické vize "šťastnější a lepší budoucnosti". Joy-Art pak formuloval jako umělecký mainstream pro 21. století, bytostně zdravý a šťastný, veselý a humánní.

Výstava česko-amerického designéra Ladislava Sutnara v Rudolfinu

"Tyto obrazy byly pro mého otce únikem ze syrového života šedesátých let ve Spojených státech v době pouličních nepokojů a války ve Vietnamu," podotkl Sutnarův syn Radoslav.

Publikace Sutnar v textech obsahuje četné Sutnarovy texty o volné tvorbě. Monografie U.S. Venus mapuje Sutnarovu americkou malbu. Do knihy texty přispěli Tomáš Pospiszyl, Iva Knobloch, Karel Císař, Magdaléna Juříková a úvodem Helena Koenigsmarková.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat