Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Publikum Pražského jara usedne mezi lokomotivy

Kultura

  17:00
PRAHA - Netradiční koncert na neobvyklém místě se připravuje pro příští 67. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Publikum usedne v dopravní hale Národního technického muzea přímo mezi exponáty, pod zavěšenými letadly a mezi historickými automobily.

Dějiště koncertu k 100. výročí narození průkopníka nové hudby Johna Cage foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Některé z vystavených předmětů se také zapojí přímo do hry, řekl dnes novinářům dramaturg festivalu Antonín Matzner. Koncert se uskuteční 14. května 2012 a připomene 100. výročí narození průkopníka nové hudby a estetiky, skladatele Johna Cage.

Pražské jaro 2012

Festival se uskuteční tradičně mezi 12. květnem a 3. červnem. Vstupenky se začnou prodávat v pondělí 12. prosince od 10 hodin. K největším lákadlům patří koncerty pěvců, jako jsou Ian Bostridge, Edita Gruberová, Magdalena Kožená a Bernarda Finková. Na festival zavítají i světově žádané symfonické orchestry, jako je například Vídeňská filharmonie s dirigentem Danielem Barenboimem, londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem, proslulý Orchestr osvícenského věku, Varšavská filharmonie i Petrohradská filharmonie s šéfdirigentem Jurijem Těmirkanovem.

opravní hala technického muzea by podle pořadatelů měla pojmout až 300 posluchačů. "Zazní i slavná Cageova skladba Imaginární krajina č. 4, která je věnována 12 radiopřijímačům, z nichž každý je naladěný na jinou stanici a každý také hraje v jiné úrovni hlasitosti podle pokynů partitury. Těchto 12 radiopřijímačů bude přímo ze sbírek Národního technického muzea," řekl Matzner.

Domnívá se, že nově zrekonstruované technické muzeum je vhodné nejen pro Cageovu hudbu, ale i díla jiných komponistů, například Petra Kofroně, Briana Ena, Davida Langa nebo Franka Zappy. Kofroň, který je protagonistou a zakladatelem účinkujícího Agon orchestru, pro tuto příležitost složí novou skladbu věnovanou Cageovi, podle Matznera zjevně ovlivněnou jeho zcela novou estetikou.

Autor: