Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řada pražských scén bude hrát i o vánočních svátcích

Kultura

  14:00
PRAHA - Řada pražských scén bude letos hrát i o vánočních svátcích. Některé z nich upravily repertoár už na adventní dny. Například Divadlo Semafor uvede od 10. prosince představení nazvané Opera Betlém, které bude mít do 27. prosince jedenáct repríz. Jde o příběh o tom, kterak selka, Kašpar, Melichar, Baltazar a další lidé vyrazí na cestu do Betléma. A zlý Herodes jim klade do cesty různé nástrahy, aby tam nemohli dojít. Inscenace vyšla i na CD.

Z představení Betlém divadla Semafor foto: Dušan Dostál

Už čtvrtý ročník vánočního festivalu pořádají letos Městská divadla pražská, která vedle hostujících inscenací obnoví představení České Vánoce doprovázené trhy neziskových organizací. V Divadle ABC bude mít od tohoto víkendu sedm repríz včetně té na druhý svátek vánoční. Už v neděli 14. prosince tu odehraje dvakrát svůj vánoční koncert Orchestr Václava Hybše, jeho hostem bude první dáma české country Věra Martinová.

Vánoční večery začnou 9. prosince i ve Studiu Ypsilon. Diváci v nich celkem šestkrát uvidí tradiční rituál přípravy štědrovečerního hodování, které vyvrcholí provedením Paschovy vánoční mše F dur s podkrkonošským betlémem. Jako každoročně je čeká provoněná ypsilonská atmosféra, zábava, koledy a písně.

Také Divadlo v Dlouhé má tradiční vánoční speciál. Jde o inscenaci režiséra Jana Borny podle předlohy Ludvíka Aškenazyho Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka, která má od premiéry v únoru 2000 na kontě už 417 repríz. Od 5. prosince jich přibude dalších sedm.

Sváteční Kouzelný cirkus v laterně magice

V historické budově Národního divadla se objeví - poprvé v sobotu 6. prosince - balet Petra Iljiče Čajkovského Louskáček - Vánoční příběh. Do konce roku bude uveden jedenáctkrát. Na oba svátky vánoční 25. a 26. prosince přivítá diváky i Laterna magika a zopakuje svou nejdéle uváděnou inscenaci Kouzelný cirkus. Státní opera v tyto dny uvede Čajkovského Labutí jezero, vánoční koncert Kühnova dětského sboru a Dvořákovu Rusalku. Ve Stavovském divadle se rozevře opona před inscenacemi Jedenácté přikázání a Cosi fan tutte.

Studio Dva v paláci Fénix na Václavském náměstí zahájí 19. prosince sérii šesti repríz inscenace Děvčátko - Vánoční příběh na motivy Hanse Christiana Andersena. Ve dnech 28. a 29. prosince uvede výpravný příběh Vánoční koleda na motivy povídky Charlese Dickense s Karlem Rodenem v hlavní roli.

Rokoko zařadí na 26. prosinec inscenaci Kdo se boji Virginie Woolfové?, Hudební divadlo Karlín operetu Mam’zelle Nitouche a Divadlo Komedie hru Viliama Klimáčka Ježíškova armáda. I ta má souvislost s vánočními svátky. Hrdiny této „nekřesťanské komedie“ je totiž skupina nezaměstnaných železničářů, kteří svůj existenční problém vyřeší hraním betlémského příběhu. Divadlo Palace ohlašuje na 25. a 26 prosince Camolettiho komedii A do pyžam! a úspěšné monodrama Caveman.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...