Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radek Pilař dětem aneb Jak Rumcajs potkal Franze Kafku

Kultura

  14:30
PRAHA - Výstava, která začíná tento pátek a potrvá do 30. června v Galerii umění pro děti v historickém domě Franze Kafky v centru Prahy, představí tvůrce kreslených postav Rumcajse, Manky a Cipíska.

Výstava Radek Pilař dětem foto: GUD

Radek Pilař

Věnoval se ilustracím, grafice, malbě, filmové tvorbě, režii. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vlastimila Rady. Později okrajově spolupracoval s hudebním divadlem Semafor, se Státním nakladatelstvím dětské knihy, Československou televizí i Krátkým filmem. Založil obor animované tvorby na FAMU.

Cílem autorů expozice Radek Pilař dětem je představit dílo autora znělky Večerníčku a postaviček z pohádkových příběhů Václava Čtvrtka hravou formou. Novináře o tom za tým galerie informovala Sára Lundáková.

"Interaktivní podstata celé instalace se pokouší návštěvníky aktivně zapojit a nabízí jim možnost se kreativně realizovat přímo v prostorách galerie. Instalace v sobě spojuje jak moderní technologie (například dotykové tablety), tak i mnohem jednodušší prvky, jako je magnetická stěna. Děti si také mohou skládat vlastní obrazy ze sklíček přes zpětný projektor a podobně," uvedl autor výstavy Václav Mlynář.

Dodal, že o nadcházejícím víkendu si děti mohou vyrobit například svou vlastní papírovou loutku. Výtvory z obou workshopů si mohou odnést domů.

Sobotní workshop s názvem Textil nejen na šaty ukáže, že obrázek lze vytvořit i pomocí látky. Tu je možno nalepit, ale také natřít barvou a otisknout. V neděli budou děti s ilustrátorkou Dagmarou Tragorovou vytvářet papírové loutky a objekty z pohádkového lesa Řáholce.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...