Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakušané v Praze připomínají 150 let Gustava Klimta

Kultura

  13:30
PRAHA - Klimtovské výročí, které celý letošní rok slaví Vídeň, nyní připomíná také výstava v centru Prahy. Představí se i na dalších místech České republiky.

Výstava bude v průběhu roku prezentována na různých místech České republiky. foto: rkfpraha.cz

Výstava věnovaná rakouskému malíři Gustavu Klimtovi se dnes otevírá v Rakouském kulturním fóru na Jungmannově náměstí v Praze. Secesního malíře představuje jako průkopníka moderny. Tak zní i název výstavy, která v Praze potrvá až do 28. září. Poté se představí na dalších místech republiky.

Gustav Klimt (1862 až 1918) je symbolem moderny, své stopy zanechal především ve Vídni a se svými souputníky (mimo jiné Josef Hoffmann, Otto Wagner, Joseph Maria Olbrich, Richard Gerstl, Egon Schiele a Oskar Kokoschka) zcela zásadně ovlivnil umění kolem roku 1900.

Za Klimtem do Vídně

Fotografie Gustava Klimta na výstavě ve vídeňském muzeu Albertina

Vídeň si 150. výročí Klimtova narození, které připadá na letošní červenec, připomíná velkolepě. Ve městě se za celý rok uskuteční přes deset výstav, k oslavám se připojují téměř všechny příslušné instituce. Kromě tradičně pojatých přehlídek se Uměleckohistorické muzeum i pavilon Secese rozhodly přiblížit divákům Klimtovy práce tak, jak je dosud nemohli vidět. Pomocí visuté lávky, respektive vyhlídkové plošiny nabízí bezprostřední pohled na Klimtovy nástěnné malby, které jinak návštěvníci mohou pozorovat jen zpovzdálí či ze země.

Vídeň stála na přelomu 19. a 20. století vedle Paříže, Mnichova a Londýna u kolébky moderny. Jako hlavní město rakousko-uherské monarchie byla duchovním centrem Evropy a s více než dvěma miliony obyvatel v roce 1910 pátým největším městem světa. Umění i věda zažívaly nebývalý rozkvět. Dílo Gustava Klimta podle kurátorů pražské výstavy jedinečným způsobem odráží tuto cestu - od historismu k počátkům abstrakce.

Autoři: ,