Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rána italským vlastencům: La Scala zahajuje Wagnerem

Kultura

  16:30
MILÁN - Milánský operní dům La Scala startuje novou sezonu představením Lohengrina od Richarda Wagnera. Výběr díla německého mistra vzbuzuje v Itálii kritiku.

Lohengrin. Německý tenorista Jonas Kaufmann v milánské La Scale foto: Reuters

Podle řady hudebních fanoušků se mělo divadlo La scala zachovat "vlastenečtěji" a zvolit ke slavnostnímu zahájení sezony operu Giuseppe Verdiho. Verdi i Wagner se narodili v roce 1813 a na příští rok připadají oslavy jejich kulatého výročí.

Lohengrin v Miláně

Zahajovací představení Wagnera bude dirigovat jeho velký obdivovatel a zároveň hudební ředitel tohoto operního domu Daniel Barenboim. Hlavní role ztvární německý basista René Pape v roli krále Jindřicha Ptáčníka a jeho krajan, tenorista Jonas Kaufmann v titulní roli Lohengrina. Ženské party Elzy a Ortrudy zazpívají sopranistky Anja Harterosová a Evelyn Herlitziusová. Agentura Reuters připomíná, že nynější hádka o Wagnera odráží někdejší rivalitu obou současníků a jejich obdivovatelů. Cituje přitom z biografické literatury, podle níž si Verdi při italské premiéře Lohengrina v roce 1871 na svůj program napsal poznámku "nevalný dojem".

Podle tradice La Scala zahajuje sezonu vždy 7. prosince, na svátek svatého Ambrože, patrona Milána. Letos si slavnostní okamžik mohou užít nejen diváci v sále, ale také lidé v kinech, u televizí a rozhlasových přijímačů. Premiérové představení se živě přenáší do 600 kinosálů po celém světě, přímý přenos nabídne i italská televize a rozhlas.

'Rána zasazená národní hrdosti'

Jeden z tradičních vrcholů operní sezony ale letos zastiňuje spor o výběr repertoáru. "La Scala odstavila Verdiho na úkor Němce," napsal třeba deník Il Giornale, který vlastní rodina expremiéra Silvia Berlusconiho. Také list Corriere della Sera, který na rozdíl od Il Giornale není nijak protiněmecký, se záležitosti zevrubně věnuje. Podle něj orchestr v La Scale hraní Wagnera vnímá jako "ránu zasazenou národní hrdosti v době krize".

Ředitel opery považuje celou záležitost za směšnou. "Máme mnohem důležitější problémy, než nějaké derby Wagner-Verdi," řekl tento týden novinářům Stéphane Lissner. Italští politici se stavějí spíše na jeho stranu - premiér Mario Monti na premiéru dorazí i s dalšími pěti ministry ze svého kabinetu. Prezident Giorgio Napolitano se omluvil, ale dal si záležet na tom, aby vysvětlil, že důvodem je pracovní vytížení a ne nic jiného. V dopise vedení La Scaly označil spor o Wagnera za "zbytečný" a "nepříjemný".

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!