Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel rapper Coolio, držitel Grammy za hit Gangsta’s Paradise. Příští rok měl vystoupit v Praze

Kultura

  6:49aktualizováno  11:31
Ve věku 59 let zemřel ve středu v Los Angeles americký rapper Coolio. Proslul hitem Gangsta’s Paradise, za který získal i prestižní hudební cenu Grammy.

Rapper byl nalezen bezvládný na podlaze koupelny svého přítele. Příčiny úmrtí se vyšetřují, podle manažera Jareze Poseyho mohlo jít o infarkt.

„Je to smutná zpráva. Zblízka jsem sledoval, jak to dotáhl na špičku. Odpočívej v pokoji,“ rozloučil se na Twitteru s kolegou další světoznámý rapper Ice Cube.

Vzkaz „RIP Coolio“ a společnou fotografii zveřejnil také muzikant „Weird Al“ Yankovic, který zparodoval Cooliův největší hit v písni Amish Paradise. Rapperovi se to zprvu nelíbilo, ale nakonec se usmířili.

Coolio, vlastním jménem Artis Leon Ivey junior, se narodil roku 1963 a v 90. letech se stal jednou z největších osobností hiphopové scény.

V roce 1996 navštívil Coolio Českou republiku. Vrátit se měl příští rok, protože s ním počítali na postu jedné z hlavních hvězd organizátoři úspěšného tuzemského retro festivalu 90s Explosion.

Singl Gangsta’s Paradise, který zazněl ve filmu Nebezpečné myšlenky, je z roku 1995. Tehdy byl Coolio na vrcholu své popularity. V té době na americké rapové scéně probíhaly v USA ostré střety mezi západní a východní scénou, které přinesly smrt umělců jako Tupac Shakur a The Notorious B.I.G.

Coolio dokázal stát mimo tento střet. „Rád bych přijal tuto cenu jménem celého hiphopového národa, Západního pobřeží, Východního pobřeží i celého světa. Společně uspějeme, rozděleni padneme,“ řekl při přebírání Grammy za svůj největší hit.

Píseň Gangsta’s Paradise vydržela v čele žebříčku Billboard Hot 100 po tři týdny. Použila sampl ze skladby Pastime Paradise, kterou Stevie Wonder vydal v roce 1976.

Skladba bodovala nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě či Austrálii. Videoklip měl na tehdy populární MTV nejvyšší rotace.

Svůj první single Watcha Gonna Do? nahrál Coolio v roce 1987. O čtyři roky později se přidal ke skupině WC and the Maad Circle.

„Začal jsem rapovat v patnácti a v osmnácti už jsem věděl, že přesně tohle chci dělat,“ říkával v rozhovorech. Než dokázal prorazit v rapu, pracoval mimo jiné jako dobrovolný hasič nebo ochranka na letišti v Los Angeles.

První sólové album vydal v roce 1994 pod názvem It Takes a Thief. Skladba Fantastic Voyage uspěla na MTV a dostala se na třetí místo v hitparádě Billboard Hot 100. Album sklidilo úspěch a podle kritiků přineslo do jinak typicky násilně orientované rapové scény humornější a odlehčenější perspektivu.

Jeho třetí album My Soul vyšlo roku 1997 a obsahovalo hit C U When U Get There. Stejného úspěchu jako předchozí dvě však nedosáhlo. Nahrávací studio s ním posléze rozvázalo spolupráci. V průběhu dalších let vydal ještě šest alb, žádné se však vysoko v hitparádách neumístilo.

S manželkou Josefou Salinasovou, s níž byl ženatý v letech 1996 až 2000, měl čtyři děti. V době své největší rapové slávy se snažil prosadit jako kuchař a vydal sérii kuchařek s názvem Cookin’ with Coolio (Vaříme s Cooliem).

Po přelomu milénia se začal objevovat v nejrůznějších reality show. V roce 2004 účinkoval v německém pořadu Comeback – Die große Chance (Návrat – Velká šance), který se věnoval celebritám pokoušejícím se o návrat na výsluní. V roce 2010 se pak objevil v show Big Brother a v roce 2013 ve Výměně manželek.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...