Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na sever od českých hranic se bude hrát prvotřídní blues

Kultura

  17:38
Již tradiční Rawa Blues Festival v polských Katovicích se letos odehraje již pošestatřicáté. Jeho dějištěm je obří hokejová hala Spodek, jež akci nominuje ve svém žánru na největší přehlídky světa. Pořadatelé každoročně lákají publikum, jež se rekrutuje nejen z Poláků, ale z relativně velké části i z českých bluesových fanoušků, na skutečně velká jména černé hudby. Letošní ročník, který proběhne 20. září a 1. října, není výjimkou.

Bluesová zpěvačka Shemekia Copeland foto: shemekiacopeland.com - Sandrine Lee

Speciální první večer bude patřit experimentu. Slavný ameircký kytarista, zpěvák a bluesový písničkář Keb ́ Mo ́ totiž zahraje se smyčci, konkrétně s Poským národním rozhlasovým symfonickým orchestrem (NOSPR). Bude to jistě zajímavý experiment, neboť rozmáchlost symfonického aranžmá si lze dost těžko představit v kombinaci s ryzím blues. Na druhou stranu, Keb ́ Mo ́ je proslulý i mnoha hudebními přesahy, třeba k folku či soulu, a patrně právě na takových písních bude postaven program prvního večer. Zahájí jej sólovým vystoupením i u nás dobře známý Corey Harris, ctitel nejhlubších bluesových kořenů z mississippské Delty.

Hlavní večer Rawa Blues Festivalu představí čtyři velká jména bluesové a zpřízněné muziky. Kytarista a zpěvák Toroznzo Cannon pochází přímo z nejžhavějšího středobodu elektrického bluesového dění, chicagské „south side“ - a taková, syrová a přímočará, je i jeho hudba. Britskou hudební scénu bude reprezentovat dvaasedmdesátiletá legenda kytarové hry Albert Lee. Umělec, oscilující celý život mezi žánry, spolupracoval na turné či ve studiu s řadou hvězd blues, rocku, jazzu i country a je považován za jednoho z vůbec nejosobitějších kytaristů světa.

Velmi odvázané vystoupení slibuje floridská kapela JJ Grey & Mofro, využívající kromě blues prvků soulu a jižanského rocku. Je dlouholetou akvizicí chicagského labelu Alligator, v posledních několika desítkách let nejvlivnějšího na bluesové scéně, který je jakýmsi patronem několika posledních ročníků Rawa Blues Festivalu.

Největší hvězdou přehlídky je bezesporu Shemekia Copeland, považovaná už několik let za „královnu blues“, tedy jeho nejlepší, nebo alespoň nejvýznamnější zpěvačku. Sedmatřicetiletá dáma, jejímž otcem byl slavný texaský kytarista Johnny Copeland, má za sebou už osm alb velmi vyrovnané vysoké kvality. Je ostatně letošní držitelkou nejvýznamnějšího ocenění bluesového světa Blues Music Awards.

Zahraniční hosty doplní zástupci tradičně kvalitní a početně bohaté polské scény, mezi nimi například legendární obnovená kapela Dźem nebo organizátor festivalu, zpěvák Irek Dudek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat