Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Breathe Motherfu**er! Masker stále překvapuje diváky

Kultura

  18:00
PRAHA - První kmenový autor privátní DSC Gallery, malíř s graffiti minulostí Jakub Matuška aka Masker, coby umělec dospěl. Svědčí o tom jeho poslední výstava – Breathe Motherfucker! –, která diváka nenechá chladným.

Pohled do výstavy Breathe Motherfucker! Autor Jakub Matuška aka Masker. foto: DSC GALLERY

Jakub Matuška (37), vítěz Ceny NG 333 a finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého, patřil dlouhodobě do škatulky„graffiti a komiks“, diváky fascinoval složitými mnohomluvnými labyrinty a snadno rozpoznatelným rukopisem. Autor, který jako chlapec zahořel pro skateboarding a svůj „skejt“ si hrdě designoval a teprve později zjistil, že taková činnost je předmětem umělecké školy, nyní dozrál.

Dřívější nevázané vrstvení příběhů a asociací dokázal umělec zkoncentrovat do jediné silné emoce. Konečně se mu podařilo to, o co mu jistě šlo i předtím: s odstupem, s veškerou zodpovědností (ale i sebereflektující ironií) pohlédnout na existenciální rozměr lidské bytosti. Z mnoha svých vizí, záznamů, poznámek a skic se mu daří vypreparovat jediný moment, k němuž je nezbytné soustředit pozornost a se vší technickou a formální pílí dílo dokončit. V případě narativních obrazů je to těžký úkol, což každý tvůrce zná; u Matušky to rovněž znamená se mnoha svůdných nápadů vzdát.

Středobodem výstavy jsou tři modré obrazy s jedinou ležící figurou chlapce, s jehož tělem i uvnitř jeho těla se odehrávají snové děje, které lze interpretovat jako hluboký ponor do centra lidské mysli, lidské existence obecně i velmi osobně. Ať už v nich čteme cokoliv, podstatné je, že se jejich prostřednictvím Matuškovi podařilo vytvořit opravdu silnou emoci, která zasáhne i ty diváky, které by jinak jeho způsob malby neoslovil. Uchopil a zaznamenal moment, kvůli němuž je umění nezbytné: sdělit obrazem něco, co slovy nelze. Ačkoliv je triptych poněkud „přepálený“ – barevně i citově –, funguje. Ustál i riziko přílišné líbivosti.

Výstava je koncipována do tří celků – modrý cyklus, portréty a jakési zjednodušeně řečeno přírodní motivy. Portréty vycházející z Matuškovy airbrushové techniky působí zdánlivě jako výtvory malého dítěte (kromě dvou, které se vracejí ke sci-fi námětům), jsou ale děsuplné. Matuška zůstává věrný komiksové zkratce, do níž však konečně dostal veškerou hrůzu z pohledu do prázdnoty za horizontem života.

Pohled do výstavy Breathe Motherfucker! Autor Jakub Matuška aka Masker.
Pohled do výstavy Breathe Motherfucker! Autor Jakub Matuška aka Masker.

Souborná výstava Úšklebek století. Prolínání epoch v režii Jiřího Koláře

Florální motivy na obrazech, v nichž autor demonstruje veškerý svůj řemeslný um, vytvářejí sladkobolnou iluzi laskavě překrývající další existenciální příběhy. Narativnost pláten je trochu košatější; tam, kde ji Matuška redukuje, dosahuje nejlepších výsledků. Nejsilnější je obraz Tak vidíš!, na kterém kombinace primitivnosti a dokonalé renesanční malby vytváří nesnesitelné napětí. Placatá figurka chlapce s prostřeleným hrudníkem, atomovým obláčkem nad hlavou a jednou gumovou rukavicí uprostřed exotické zahrady je výmluvným obrazem všeho, co už nedokážeme vidět a bojíme se na to myslet.

Poslední a důležitou kapitolu expozice tvoří drobné a dokonalé kresebné serigrafie v rámečcích, opět figurální a existenciální, ale sevřené, nebující do nových a nových zrcadlových asociací. Graffitovou minulost a divokost rozehrál autor na stěnách, avšak nenápadně. Kresba na sítotiscích je provedena šedě.

Vypadá to, že pro Matušku se tato výstava stane přelomovou a jeho umělecká cesta vystoupí z jednoznačné a pokaždé trochu očekávané linie. Tak uvidíme.

Jakub Matuška aka Masker – Breathe Motherfucker!

DSC Gallery, Praha, 6. 6. – 12. 7.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat