Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

RECENZE: Co nás čeká a co nás (snad) mine. Na Aj Wej-wejův CoroNation divák nezapomíná

Snímek Coronation (2020). foto: Ji.hlava

JIHLAVA - V úterý začal v online podobě Mezinárodní festival dokumentárních filmů J.hlava. V jeho programu je i snímek čínského umělce Aj Wej-weje o životě v karanténou paralyzovaném Wu-chanu.
  5:00

Radikální umělec a občanský aktivista Aj Wej-wej z pochopitelných důvodů do Číny osobně vyrazit nemohl. V uzavřené aglomeraci Wu-chanu pro něj mezi 23. lednem a 8. dubnem letošního roku natáčely desítky dobrovolníků i placených štábů. Vzniklo na 500 hodin materiálu, často pořízeného tajně, jejž poté Aj Wej-wej sestříhal do bezmála dvouhodinové výpovědi.

Snímek Coronation (2020).
Snímek Coronation (2020).

Další osud dokumentu byl rozporuplný: autor jím obeslal prestižní festivaly a poskytovatele obsahu, avšak bez kladné odezvy. Deníku The New York Times Aj Wej-wej v létě řekl, že jej odmítly přehlídky v New Yorku, Torontu i Benátkách stejně jako streamovací služby Netfix a Amazon. Podle tvůrce proto, že si dotyčné organizace nechtěly kazit byznys s Čínou, což ovšem jejich zástupci popřeli. Snímek byl dostupný například na platformě Vimeo on Demand a nyní jej v české premiéře uvádí jihlavský festival.

Záchrana životů, nebo politického systému?

Vidět záběry z izolovaného Wu-chanu je v mnohém fascinující. Aktuální situace v Evropě a zejména v Česku jim dodává takřka přízračný nádech neblahé předzvěsti toho, co nás tehdy teprve čekalo, co nás čeká v blízké době i čemu se (doufejme) přece jen vyhneme. Snímek začíná příjezdem dvojice zúčastněných reportérů do uzavírajícího se Wu-chanu a je to jako scéna z katastrofického filmu: atmosféra bázně z neznámého nebezpečí je přímo hmatatelná, navíc je tuhá zima a selhává infrastruktura, nefungují benzinové pumpy. Je tu i kuriózní (a snad každému už důvěrně známý) moment, kdy teploměr při vyžadované vstupní kontrole zatvrzele ukazuje tělesnou teplotu nějakých 35 stupňů Celsia.

CORONATION

Německo 2020

Režie: Aj Wej-wej

Uvádí MFDF Ji.hlava

Další výjevy a mikropříběhy vytvářejí podivuhodný, dystopicky působící obraz zaskočené civilizace. Prudce se rozvíjející oblast Číny teď napírá své úsilí ke zkrocení nakažlivé nemoci: technická odpověď na hrozbu je impozantní a zároveň svým vlastním způsobem hrozivá.

Záběry z vytížených nemocnic, úzkostlivé dezinfikování všeho a komplikované oblékání ochranných prostředků, kříšení kolabujících pacientů, to vše jsou tísnivá svědectví, a což teprve když dojde na ty, které se zachránit nepodařilo – obzvláště sugestivní je scéna, kdy pověřený pracovník upěchovává popel zesnulých do připravených uren.

Tím nejpodstatnějším je ovšem svědectví o lidech, kteří to všechno zblízka zažívají. Blízkost jejich prožívání tomu našemu je stejně působivá jako naopak odlišnost některých aspektů jejich životní zkušenosti. Našinec může být až zaskočen tím, jak život v Číně stále podléhá diktátu komunistické strany; scéna přísahy nových členů (jde o zdravotníky, přijaté v době krize za odměnu) je jen jednou z mnoha připomínek této skutečnosti. Celkově pak dokument směřuje právě k obžalobě čínského režimu, který je veden více vlastním pudem sebezáchovy než autentickou starostí o životy a zdraví lidí.

Ne všechny pasáže v dokumentu jsou stejně silné, jeho stopáži by možná prospělo zkrácení. Jsou však mezi nimi takové, na které divák dlouho nezapomene a bude je chtě nechtě konfrontovat s vlastní zkušeností a úvahami nad tím, co se právě kolem nás děje, když jsme teď „coroNation“ také my.

24. MFDF JI.HLAVA

■ Mezinárodní přehlídka dokumentárních filmů se tentokrát koná online a je o týden delší než obvykle: trvá od 27. října do 8. listopadu.

■ Více než 270 filmů, plánovaných původně pro promítání v jihlavských kinosálech, bude uvolňováno postupně v blocích a divákům budou snímky k dispozici obvykle sedm dní.

■ Festival uvede mimo jiné retrospektivu jihokorejského filmu, velkou přehlídku afroamerického dokumentu či řadu filmů věnovaných aktuální pandemii koronaviru.

■ Program nabídne také debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra nebo program pro děti.

■ Zahajovací snímek Jindřicha Andrše „Nová šichta“ pojednává o propuštěném horníkovi, který se pokouší rekvalifikovat na programátora.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat