Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

RECENZE: Ještě máme čas je chlapská porce nesnesitelnosti. Ke sdělení se divák musí prokousat

Snímek Ještě máme čas. foto: AEROFILMS

PRAHA - Americký herec Viggo Mortensen má za sebou zářnou hereckou kariéru, z jeho filmografie lze namátkou připomenout Cronenbergovy Východní přísliby (2007), oscarovou Zelenou knihu Petera Farrellyho (2018) a samozřejmě roli charismatického bojovníka Aragorna v Pánovi prstenů (2001–2003). Ve dvaašedesáti letech teď představil také svůj scenáristický a režijní debut Ještě máme čas, kde rovněž ztvárnil jednu z hlavních rolí.
  5:00

Snímek o těžkém hledání vztahu mezi synem a otcem vytvořil Viggo Mortensen podle svých slov na základě zážitků z vlastní rodiny: „Námět na film ke mně přišel, když jsem letěl z matčina pohřbu. Vzpomínal jsem na matku, na otce, na náš společně strávený čas. Cítil jsem potřebu tyto vzpomínky popsat a začal jsem si zapisovat sérii událostí a rozhovorů z různých etap našeho společného života.“ Příběh je ovšem fiktivní a jde spíše o volnou inspiraci skutečností, že v Mortensenově rodině se ve starším věku vyskytuje demence, která před smrtí postihla oba jeho rodiče a trpěli jí i tři z jeho prarodčů.

Vysvětlování u vína. Snímek Zelená kniha (2019). Režie: Peter Farrelly.
Viggo Mortensen jako Aragorn. Snímek Pán prstenů: návrat Krále (2003).

Snímek Ještě máme čas nicméně není jen o této nemoci, která patří k největším strašákům současné civilizace. Počínající demence stárnoucího Willise (Lance Henriksen) je důvodem, proč se s ním po letech pokouší sblížit jeho syn Peter (Viggo Mortensen) se svou rodinou a také dcera Sarah (Laura Linneyová) a její rodina. 

Peter se snaží otce přesídlit z jeho odlehlé farmy k sobě do Kalifornie. Jeho bohulibý záměr ovšem naráží na řadu překážek a tou hlavní je téměř absolutní rozdílnost povah, životního stylu a hodnotových žebříčků. Byť to z počáteční scény, kde Willis ztropí skandál v letadle, může vypadat, že vinu nese opravdu především ztráta soudnosti způsobená demencí, postupně se v retrospektivách ukazuje, že Willis byl příšerný (jinak to nazvat nejde) celoživotně a jeho současný duševní stav to jen explicitně vyjevuje.

Vidíme portrét machistického konzervativce, který se choval přezíravě a sobecky k oběma svým ženám, nedokázal porozumět svým dětem a svým setrvalým „chlapáckým“ postojem, který možná jen skrýval slabost a touhu po přijetí, si zničil celý život. Otázka je, zda se v jeho závěru podaří synovi tuto krustu prolomit. Český název filmu Ještě máme čas evokuje mírný optimismus, anglický Falling až tolik ne.

Smutek z odcizení

Jednou z potíží Mortensenova režijního debutu je, že se tak moc snažil zdůraznit rozdílnost otce a syna, až se z obou stala bezmála karikatura. Liberální Peter je gay, má manžela s asijskými předky a společně vychovávají hispánskou dcerku. Jeho otec naproti tomu je (a vždycky byl) rasista, sexista a homofob a nevynechá jedinou příležitost, jak něco z toho okázale projevit.

Vzdálenost, která je dělí, je tedy obrovská a zároveň ani jeden nechce či nedokáže udělat příliš velké ústupky. Peter sice dosahuje drobných vítězství na cestě k tomu, aby o sebe otec nechal pečovat (protože o to tu koneckonců jde), Willis ale zároveň tuto snahu ze všech sil torpéduje a příběh spěje k poznání, jak subtilní, unikavá a třeba i zdánlivě banální může být v takovém vztahu zbývající styčná plocha.

Je to sdělení, které má svou váhu, dopracovat se k němu ale znamená sledovat téměř dvě hodiny modelové nesnesitelnosti – a to není úplně nízká cena.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat