Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Mrakobití Jima Woodringa. Komiksový prasan v kruzích pekla

Kultura

  18:00
PRAHA - Pražské nakladatelství Trystero zásobuje zdejší trh komiksem. Hlavně tím současným angloamerickým. A ne ledasjakým: vesměs sympaticky bizarním, potrhlým, okrajovým v tématech, výrazově pak zkoušejícím, co ještě populární médium snese, kam až lze na jeho území zajít.

Černobílý a němý. Ukázka z komiksu Jima Woodringa. foto: REPRO LN

Podnik sice postupuje kupředu tempem kniha ročně, ale co titul, to událost. Loni Charles Burns s trilogií Naposled, letos, před pár týdny, Jim Woodring a Mrakobití. Zatímco Burnsova kniha podala zevrubnou a detailní zprávu o jednom podvědomí, které se provalilo do reálného světa, Woodring je minimalista. Jeho stostránkové album je jako groteska z úsvitu kinematografie: černobílé a němé. Jediná slova stojí na obálce, kde autora chválí mimo jiné slavný režisér Coppola a neméně slavní kolegové z komiksové branže, jako je Scott McCloud nebo Chris Ware. A chválí, div že nepřechválí. Skloňují uhrančivost, dokonalost, vizionářství, genialitu. Právem?

Babice a hromosvod

Dysfunkční superhrdinská rodinka. Komiks Umbrella Academy ukazuje odvrácenou stranu záchrany světa

Woodring, ročník 1952, má stylem blízko k syrovým, „podzemním“ světům Roberta Crumba, otce-zakladatele nezávislého amerického komiksu, který frekventuje všechny ty prvky, s nimiž se mainstream nechce mazat. Všemožné úchylky a posedlosti, odvrácenou stranu všedního dne, psychické stavy, po nichž pase v umění zejména horor, případně vědecká fantastika, v medicíně pak psychoanalytická terapie. Woodringův hrdina, spíš antihrdina, se jmenuje Prasan. Vnějškově jde o bezpohlavní směs lidského a zvířecího, otylého nešťastníka s prázdným pohledem a tváří zrůzněnou bolestí; vnitřně pak o zajatce cizí vůle. Tu představují jednak dvojice zlovolných babic s ptačími rysy, jakési čarodějnice z dávných věků, jednak vyzáblá postavička, namíchaná z archetypů ďábla a luny. Příběh se pak vine po jasné cestě: Prasan jde z utrpení do utrpení, prochází kruhy pekla, aniž by bylo jasné proč, odkud a kam.

Cesta je tu cílem. Komiks, kreslený klasickým redisperem a černým inkoustem, stojí na halucinačních, fantazijně rozvitých kreacích a postupech, na metamorfózách, kolážování odlišných realit, které nakonec skládají vlastní, jedinečný vesmír. Podivné rostliny, podivná zvířena, okna do cizích dimenzí a k tomu jako ostré koření magie, rituály, mýty, neznámé síly a hnutí. Ve výtvarném projevu by si Woodring padl do noty se surrealisty od Ernsta po Švankmajera, ve filmu s Cronenbergem nebo Lynchem sedmdesátých a osmdesátých let, v komiksu s Jodorowským, v literatuře pak třeba s Václavem Kahudou v Příběhu o baziliškovi. Prasan má samozřejmě silný symbolický potenciál, funguje jako hromosvod pro nenávist, respektive strach a slabost druhých – v reálném světě tedy trpí za všechny opovrhované menšiny, kanalizuje všechny patologické fašismy, xenofobie, ješitnosti a sobectví, které vyvěrají napříč společností.

Od popelnic k upanišadám

Podle slov na webu nakladatelství to vypadá, že Mrakobití bylo jistou sebeočistou i pro autora, snahou vykreslit se z démonů, kteří na něj doráželi. Woodring prý od dětství trpěl paranoií, halucinacemi, nočními můrami. Nedostudoval školu, pracoval jako popelář a obsluha u dětského kolotoče, propadl alkoholu. Načež vyměnil mortido za libido a realizoval se v kresbě. Dnes studuje upanišady, medituje a žije rodinným životem. Komiks ho normalizoval, vrátil sobě i světu.

Není sám, podobnými hlubinnými přerody prošli zmíněný Jodorowsky a jeho dlouholetý spolupracovník Moebius, viz například jejich nedávno vydané album Šílená ze Sacré-Coeur. Ovšem s přínosem této dvojice dějinám světového komiksu se Jim Woodring může sotva rovnat. Pár vrstev, potažmo rozměrů tady chybí. Takže k hodnocení nabídnutému výše: uhrančivost – každopádně, dokonalost – možná, vizionářství a genialita – tak napůl.

JIM WOODRING: MRAKOBITÍ

Trystero, Praha 2018

104 stran

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat