Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Muž, který stál v cestě. František Kriegel proti Moskvě a Gustavu Husákovi

Kultura

  6:00
PRAHA - Mnoha jazyky vybavený lékař František Kriegel s válečnými zkušenostmi ze Španělska nebo Číny nikdy nemohl tušit, že největší „masakr“ ho nečeká na bojišti, ale v politice a od jednoho z jeho dobrých přátel.

František Kriegel (1908–1979) foto: Wikimedia CommonsČeská pozice

Příběh knihy Muž, který stál v cestě se odehrává na dvě části. Tou první je okupace 1968 a následný únos českých vládních představitelů do Moskvy. Zde je líčeno postupné lámání unesených, aby podepsali smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk. Všichni postupně odpadávají, až na Kriegela. Druhá část příběhu se odehrává v Praze a líčí souboj Františka Kriegela a „ďáblova advokáta“ Gustava Husáka, který nemůže skončit jinak, než Kriegelovou prohrou.

Nikdo z nezúčastněných nemohl vidět do zákulisních politických intrik po osudovém srpnu 1968. Fíla se v knize pokusil o živou rekonstrukci na základě pramenů, které získal i z ruských archivů (jak ostatně uvádí nakladatel). Po přečtení Muže, který stál v cestě, je jasné, že se mu to téměř beze zbytku povedlo.

Největší přednost Fílova románu tkví především v plasticitě a pečlivému vykreslení postav. Autor zde zúročil zkušenosti z filmu a všechny postavy mají jasně zřetelné motivace, ať už jde o pouhou záchranu vlastního života nebo touhu po moci. Každý dobrý má své slabiny a každý špatný své světlé momenty. I sám hrdinný Kriegel je chvílemi vylíčen jako „paličatý kozel“, který není schopen jakýchkoliv ústupků. Velmi silné je vylíčení jeho kontrastu právě s Husákem, který sebe samotného vnímá jako hotového Mesiáše.

RECENZE: Mrakobití Jima Woodringa. Komiksový prasan v kruzích pekla

Román má také potenciál poměrně často vyvolávat u čtenáře až fyzickou nevolnost. To hlavně ve vypjatých chvílích esenbáckého mučení a tvrdého, přes mrtvoly tlačeného moskevského diktátu.

Ivan Fíla - Muž, který stál v cestě.

Těžká politika plynule

Jednoduchý literární styl bez přílišných kliček a odboček dodává románu plnému těžké politiky až dramatický a plynulý spád. Fíla chytře proložil Kriegelovy pasáže částmi příběhů jeho známých a spolupracovníků - jeho ženy Rivy, novinářky Zory nebo doktorky Žažkové.

Někdy je ale jmen příliš moc. Hlavně ze strany ruské vládní garnitury a tajných agentů není těžké se v tolika postavách ztratit. Některé z nich se navíc v románu mihnou jen jednou. Nejspíše by neuškodilo (byť by to šlo nepatrně na úkor historickým faktům) tento zástup poněkud zredukovat o nedůležitá jména ve prospěch čtenářského požitku.

Muž, který stál v cestě je velmi čtivý popis jedné z klíčových etap českých dějin. Ivan Fíla se svou románovou prvotinou etabloval také jako velmi schopný prozaik. Díky jednoduchému, až scenáristickému stylu psaní se nabízí i snadné zfilmování. Jak uvádí nakladatel i na obálce knihy, filmu v mezinárodní koprodukci se snad již brzy dočkáme.

Ivan Fíla
Muž, který stál v cestě


Nakladatelství Universum
254 stran
Vázaná

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat