Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

RECENZE: Pěkně blbě. Přiměřená dávka dojetí na úvod

Kultura

  18:00
Zahajovacím snímkem letošního karlovarského festivalu je romantická komedie Pěkně blbě, kterou brzy uvidí i návštěvníci českých kin.

Snímek Pěkně blbě (2017). foto: Apatow Productions

Po loňském ročníku, kdy přehlídku zahajoval ostře sledovaný válečný snímek Anthropoid, přichází letos dramaturgie s oddechovou variantou. Uvede film, který se setkal s přívětivou odezvou na festivalu Sundance – jistě i proto, že nabízí útěšný příklad překonávání kulturních bariér.

Ta pravá nemusí být z Pákistánu

Platí-li o někom doslova, že by pro vtip prodal vlastní babičku, pak jsou to zcela jistě američtí stand-up komici. Jedním z nich je i devětatřicetiletý původem pákistánský herec a autor Kumail Nanjiani, kterého dobře znají například diváci komediálního seriálu Silicon Valley. Ve filmu Pěkně blbě hraje (víceméně) sám sebe – scénář napsal spolu se svou manželkou Emily V. Gordonovou a líčí v něm trnitou cestu etnicky smíšeného páru ke společnému štěstí.

Filmový Kumail je ctižádostivý komik a šofér Uberu, který najde v hubaté a chytré Emily (Zoe Kazanová) svůj téměř ideální protějšek. Až na to, že Kumailova rodina trvá na tom, že jeho nevěsta, byť všichni žijí v Americe, musí být Pákistánka. A Kumail se rodině nedokáže vzepřít. Teprve když se Emily vinou záhadné choroby ocitne v nemocnici v umělém spánku, uvědomuje si Kumail, co pro něj znamenala.

Snímek Pěkně blbě (2017).

Romantický film o milencích z kulturně odlišných rodin není nic zásadně nového (filmová databáze IMDb nabízí v souvislosti s Pěkně blbě seznam 25 snímků na toto téma od Hádej, kdo přijde na večeři po Moji tlustou řeckou svatbu) a zápletka s nemocí také nešokuje svou originalitou. Pěkně blbě nicméně nabízí příjemnou variaci: zatímco Emily leží v kómatu, Kumail se seznamuje s jejími rodiči a zejména jeho vztah s Emilyinou matkou Beth (Holly Hunterová) projde dynamickou proměnou ústící v silné pouto.

RECENZE: Únos. Vítejte na Mečiarově Slovensku

Velký podíl na úspěchu snímku má osobní kouzlo Kumaila Nanjianiho, jeho herectví má ovšem také své limity – podobně jako celý příběh, který se tu vypráví. Kumailova pákistánská rodina je jeden velký stereotyp (dost připomíná indické rodiče Rajeshe ze sitcomu Teorie velkého třesku); naznačené problémy mají hodně ohlazené hrany a dotek reálného života se z celkového dojmu vytrácí i přesto, že snímek uzavírá obligátní fotografie Kumaila se skutečnou Emily.

Určitou povrchnost „velkého“ sdělení tohoto snímku vyvažuje schopnost režiséra a aktérů zábavně rozehrát dílčí situace a přesně dávkovat inteligentní humor i emoce – jako důvod nenechat si Pěkně blbě ujít to nakonec stačí.

Pěkně blbě

USA 2017

Režie: Michael Showalter

Scénář: Emily V. Gordonová, Kumail Nanjiani

Hrají: Zoe Kazanová, Kumail Nanjiani, Holly Hunterová ad.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...