Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

RECENZE: Sarkasmus a taneček. Nadsázka je i v případě Monkey Business relevantní prostředek

Promyšlený celek. Monkey Business se na novém albu Freedom for Sale pustili do politicky angažovaných podtextů. foto: JAN JANDA

PRAHA - Vedle obvyklé kombinace chytlavosti s muzikantskou vytříbeností přitvrdili Monkey Business na albu Freedom For Sale v politických komentářích.
  5:00

Známá věc. Vše v repertoáru Monkey Business působí posluchačsky vstřícně, přístupně, prošpikováno nakažlivými melodickými háčky a přímočarými tanečními beaty. Ale aby funková muzika důvěryhodně fungovala, zněla nadýchaně a přirozeně, vyžaduje spoustu muzikantského umu, autorské a aranžérské nápaditosti. Jaksi už dopředu a automaticky čekáme, že Roman Holý a jeho parta nezlevní, nezleniví a nesleví z nároků na sebe samé. A nezklameme se ani na desátém řadovém albu kapely, dvě dekády od vydání debutu.

Jiří Langmajer s odstřelovací puškou.
Monkey Business

Je radost sledovat, jak se do promyšleného celku skládají různorodé stopy klávesových nástrojů, syntezátorová basová linka a melodie vokálu v jen zdánlivě jednoduchém popěvku Fly High. Ocenit jazzující sólo elektrického piana v God Save The Band. Obdivovat nelehké pěvecké kudrlinky Terezy Černochové napříč albem a znovu se divit, jak, ehm, černošské cítění má. A samozřejmě i zopakovat, jak Matěj Ruppert výtečně frázuje. Zasmát se, jak přirozeně mu zapadala sprostá slovenská větička do anglického textu Fuck Neutrality.

I tentokrát Roman Holý využil služeb řady hostů. Taneční kus Eleven Bastards a závěrečnou část „sci-fi“ balady Father’s Fail (Interstellar) nápadně zpestřil vstup smyčcového kvarteta, konkrétně Epoque Quartet. Opět dostal pozvánku i britský trombonista Ashley Slater, známý z nahrávek Freak Power, Loose Tubes či Carly Bleyové, který hostoval u Monkey Business už na desce Twilight Of Jesters? (2009).

Střihl si krásné sólo i vokální part v reggae Compass Point, jedné z nejlepších skladeb alba. Zábavné je i to, jak k písni Chaos Is The Key přidal svůj nezaměnitelný chraplák Dan McCafferty, někdejší zpěvák skotské hardrockové kapely Nazareth. Spoustu práce odvedl varhaník Ondřej Pivec, kterému smůla epidemie pokazila turné s Gregorym Portem a zbrzdila americkou kariéru, ale uvolnila ruce pro české studiové spolupráce.

Přece však působí nahrávka místy trochu studeně. Snad proto, že podstatnou část základů a rytmiky natočil Holý sám. Ať už nástroje vrstvil, nebo využíval hudebních programů. Nejde samozřejmě o chybu a není to poprvé. Nesporná je organizační i ekonomická praktičnost procesu, kdy si producent vytvoří „kostru“ nahrávky svépomocně. A na co Holý sáhne (nebo co naprogramuje), to hraje dobře. Jen se vytrácí příjemný pocit z přirozené dynamiky „živé“ kapely. Zjednodušeně řečeno, čím víc interpretačních osobností se na konkrétním snímku z alba podílelo, tím zábavnější je výsledek. Ale možná jde jen o subjektivní dojem. Navíc na elektronice vystavěný sound dnes adoruje kdekdo z funkové, R&B či neo-soulové, a tudíž Monkey Business blízké scény.

Angažovanější a naštvanější

Ne, že by Monkey Business dříve byli „apolitičtí“. A naopak, zdaleka ne vše na desce Freedom On Sale má „angažovaný“ podtext. Stačí si poslechnout třeba slovními hříčkami nasycený (sebe)ironický kus Eleven Retards o vášni pro kopanou. Nebo anti-milostnou baladu Love Is Hell, kde se láska smrskne na nakupování výbavy domácnosti. Tentokrát se ovšem hlavní textař (a baskytarista) Pavel Mrázek, s trochou pomoci přátel, více než kdy předtím pouští do sociálních komentářů a politických témat. Logicky, vzhledem k rozpolcenosti současného světa, včetně jeho zdejší malé části.

„Tohle je prostá píseň s jednoduchým beatem / a také naše pohnutky jsou jednoduché, čiré a velmi jasné / co chceme a co doopravdy potřebujeme / otroctví nebo nebezpečnou svobodu? / Bezpečný svět je rozkošný a milý / věříme nudným lžím / milujeme pastory, krále a kamery / a skutečný Velký bratr je uvnitř nás samotných,“ trefují se Monkey Business v titulní skladbě Freedom On Sale do náchylnosti lidstva chytat se do pastiček populistických slibů a propagand. Podobně nabroušený je i úvod alba Chaos Is The Key s verši „čekáme na tsunami nebo válku“ a řada dalších textů.

V případě některých textů by se Monkey Business dalo snadno vytknout, že nejsou „politicky korektní“. Jenže zrovna tohle je v pořádku. Muzikant, jako každý umělec, se nemusí vyjadřovat politicky korektně. Když se MB pokládají do veršů jako „anarchy is cool“ v Do It! (If You Don’t Have Any Children), můžeme nesouhlasit. Nebo je vnímat jako sarkasmus.

Jinou otázku otevírá svou konkrétností kontroverzní videoklip k písni Do It! (If You Don’t Have Any Children). Jakkoliv člověk chápe pohnutky tvůrců a souhlasí s existencí problému, nemělo by se podsouvat, byť jde jen o nadsázku, jeho násilné řešení. To už je přes čáru. Ale na druhé straně, nadsázka je relevantní prostředek uměleckého vyjádření a soudný člověk ji přece také jen jako nadsázku vnímá.

MONKEY BUSINESS: FREEDOM ON SALE

Warner Music, 2020

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat