Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Ve stínu Říše. Autoři dvou generací české sci-fi se vrhli na téma nacismu

Kultura

  6:00
Fantastika – a je jedno zda ta vědecko-fantastická, ve stylu meče a magie nebo hororová – byla vždy úzce spojená s povídkami. Právě v nich autoři drželi prst na tepu doby a otevírali nová témata. Nebo, jako právě v případě antologie Ve stínu Říše editorského dua Boris Hokr a Leoš Kyša, témata staronová, v tomto případě Nacismus a jeho protagonisté.

Ve stínu Říše. Antologie české fantastiky. foto: Epocha

V českém prostředí, kde se naprostá většina produkce sci-fi a fantasy vyhýbá jakékoliv odvážnější nebo kontroverznější myšlence spojené s naší společností a minulostí, docela odvážný krok. Ale vyplatilo se. Sedmnáct autorů a autorek se chopilo zadání nejrůznějšími způsoby a výsledkem je kniha, která rozhodně nezapadne a vytěžuje jak závažnost námětu, tak jeho zábavnost. Protože co si budeme povídat, náckové jsou skvělí záporáci a je radost zjišťovat, co všechno jim dokáží špičky naší fantastické scény provést (protože provést jim můžou naprosto, ale naprosto všechno).

Kniha samotná je rozdělená do tří oddílů, které odráží šíři záběru – dočkáme se příběhů zasazených do předválečných časů, do válečné vřavy i do zdánlivého klidu po svržení údajně tisícileté říše. V první části se nachází spíše komornější příběhy. M. Klobasová vypráví o nacistickém lovu yettiho, J. Nováková – mladá autorka, která je mimochodem velmi aktivní i ve vědecké sféře a často publikuje i v zahraničních médiích - o duchovi řádícím v pražském německém divadle, D. Šenk o zamilovaném řezníkovi bourajícím nejen prasata v Mnichově a T. Bandžuch zůstal věrný své slabosti pro špionážní prvorepublikové příběhy, když nahlédl do osudů fiktivní pidirepubličky, kde už vedle sebe nemohou Němci, Češi, Slováci a Židé žít. Povídky jsou zde především mrazivou předzvěstí toho, co přijde, a v ukázce toho, jak se i ti hodní mohou v těžkých časech pošpinit (a ti zlí vyřádit). Ale je to pořád jen rozjezd.

Příznivce masivnější akce potěší logicky hlavně druhý oddíl, který otevírá enfant terrible české fantastiky z Bruntálu – František Kotleta. Černý mág provozující svůj byznys v koncentráku, sjezd nacistických mystiků, tajemství středověkých rytířů a sex s árijskou überženou. Rychlá, krvavá a zábavná záležitost, přesně taková, jakou fanoušci od svého miláčka čekají. Podobnou sázkou na jistotu je i příspěvek P. Schinka z populární gangsterky z alternativní reality o Charliem Parkerovi. Ten tentokrát není hlavní postavou, jen důvodem, proč jeden voják musí na zakrvácené normanské pláži čelit nacistickému mechanickému monstru zvaném Meyrink. Nepřekvapí ani další špionážní příběh, tentokrát od J. Maříka, který proti sobě postavil nejen živé Brity a Němce, ale i jejich zásvětní spojence a duchy slavných hrdinů obou národů. Další povídky zasazené do války už ovšem překvapují. P. Fritz historkou o německém tankistovi, který dokáže mluvit s mrtvými a vede soukromou válku se zavražděným politrukem, Roman Bureš, známý poctivou akční knihou o cestování časem Propast času, si střihl černohumorný příběh o páru démonů toužících dotknout se nebe, prastarém čarodějovi a holčičce odvlečené do koncentráku. Asi největší odborník na skutečný středověk mezi našimi fantasy autory, Míla Linc, si pak dovolil nejakčnější kousek své kariéry o skutečných werewolfech. A pokud je v oddíle enfant terrible domácí fantastiky, nechybí ani jeho mainstreamová obdoba – Petr Stančík s osudy jedné hodně zvláštní divize SS, složené ze samých Židů. Šalom Hitler!

RECENZE: Osudoví milenci Cocteau a Marais vzpomínají ve Viole

Poslední oddíl pak opět poněkud ubere z plynu. O co méně je zde akce – tedy ve srovnání s tankovými bitvami či hrady ovládnutými zombie nacisty z minulého oddílu – o to více je zde bizarností a žánrových posunů. Jan Kotouč nabízí bondovku o honu na nacistické vědce v Jižní Americe. 

Lucie Lukačovičová hororové procházení po místech, kde kdysi stával koncentrák. Její sestra Petra spojí nacismus a severskou mytologii. Dan Černý režíruje reportáž z přistání na Marsu, který ovládají degenerovaní potomci Třetí říše, snící o mlžných komůrkách. René Vaněk nechá v hořké satiře na okamurovce posednout výkonnou sekačku na trávu duchem doktora Mengeleho. A zlatým hřebem je pak příspěvek K. Sněgoňové o reality show, která se využitím androidů s realisticky nacistickým programováním, ale i ponorem do malých lidských špinavostí opravdu ošklivě zvrtla.

Antologie Ve stínu Říše, vybavené i komentáři autorů a jejich medailonky, je tedy zatraceně zajímavou knihou. Nabízí neotřelé pohledy i zábavně, protože přepáleně podaná klišé. Uvědomuje si zrůdnost nacismu, ale nemaluje nic černobíle. A i když jsou některé z povídek spíše průměrné, jako celek je hrdým následovníkem reprezentativních antologií, které v minulých letech formovaly domácí žánrovou tvorbu.

Pánům editorům, kteří plně využili znalosti domácí scény získané působením nejen v časopise Pevnost, pochvala, protože takhle barvitě a šťavnatě česká fantastika už dlouho nevypadala.

Ve stínu Říše

Antologie české fantastiky
Editoři: Boris Hokr a Leoš Kyša
Nakladatelství Epocha, 2017
Vázaná, s přebalem
656 stran

Ve stínu Říše. Antologie české fantastiky.

Autor: