Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Vzteklina se od Pustiny liší. Míří ale podobným směrem

Kultura

  16:00
PRAHA - Šestidílná minisérie České televize Vzteklina chce divákům nabídnout čistokrevný kriminální thriller se společenským přesahem. Scenárista Jan Stehlík a režisér Tomáš Bařina v poměrně originální perspektivě představují zdánlivě idylickou Šumavu a její skryté běsy. Recenze reaguje na první dva díly série. První díl uvede ČT1 ve 20:00.

Kryštof Hádek jako virolog Pavel Rogl. Seriál Vzeklina (2018). foto: Česká televize

Poblíž jisté šumavské vesnice se dějí záhadné a děsivé věci. Pitka tří přátel v lovecké chatě skončí hrozivým masakrem, který přežije jen jeden z nich, a ten skončí v blázinci, neschopen výpovědi. Kdo či co onu hrůzu způsobil, je obestřeno tajemstvím. Zároveň se v okolí začnou vyskytovat zvířata nakažená vzteklinou a území je prohlášeno za nebezpečnou oblast - což se leckomu nelíbí, třeba i kvůli omezení turistického ruchu. Nepřijedou ani potomci bývalých usedlíků z Německa, kteří se jinak starají o hroby…

Výskytu smrtelné nákazy i záhadným úmrtím se snaží přijít na kloub introvertní pražský virolog Pavel Rogl (Kryštof Hádek), který svým pátráním pomáhá a zároveň komplikuje život místní policii. Prožívá tu i svůj osobní příběh, setkává se totiž se spolužačkou z gymnázia, která v obci vede zahradnickou firmu a stará se o svou mladší sestru. Jejich otec je zároveň oním jediným přeživším z chaty - a mnozí jej považují za vraha.

RECENZE: Dabing Street. Komičtí hrdinové brání dabing jako národní poklad

Česká televize si děj minisérie poměrně úzkostlivě střeží a k recenzi poskytla jen dvě epizody, a tak nelze s jistotou říci, jak se tvůrcům podaří naplnit to, k čemu na počátku zjevně míří. Úvod však rozhodně solidně naplňuje požadavky žánru a buduje předpolí pro předpokládaný hlubší ponor do duše místa, kde došlo k radikální výměně obyvatelstva i k ostré proměně společenských a vlastnických poměrů. Vzteklina, která se v okolí rozmáhá, evidentně koresponduje s náladou některých lidí, kteří zde žijí.

Nejen název minisérie (či obsazení Leoše Nohy do role kriminalisty) upomíná na seriál HBO Pustina, který v České republice zatím nejvýrazněji předvedl možnosti propojení napínavého thrilleru a společenského dramatu vázaného na místo děje. Ambice Vztekliny je zřejmě v základu podobná, i když prostředky se přece jen budou lišit. A nejde samozřejmě jen o míru výpravnosti danou rozdílnými produkčními možnostmi. „Seversky“ temná a chladná Pustina předestřela odpočátku bezútěšný obraz zmrzačené krajiny i zraněných lidských duší, jejím hnacím motorem bylo stále hlubší zoufalství.

Leoš Noha jako major Valenta. Seriál Vzeklina (2018).
Johana Matoušková jako Gabriela Burešová. Seriál Vzeklina (2018).

Vzteklina se (alespoň v úvodních dílech) snaží diváky mnohem spíše děsit a místy i bavit, než s plným nasazením drásat. Módní severské stopy tu nenajdeme, to už spíš odkaz Psa baskervillského - což samo o sobě není nic zlého, nakonec vymanit se z dobových trendů může být dílu ku prospěchu. Zda se ale z napínavě, ba až trochu okázale strašidelně započatého příběhu na konci vyloupne pronikavě pravdivý obrázek Šumavy, jak ji na první pohled nevidíme, anebo případně jen účelově použité klišé, to se opravdu teprve ukáže.

Vzteklina 1, 2/6

Režie: Tomáš Bařina

Vysílá ČT 1 od 10. ledna

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat