Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ředitel GASK ukázal Picassův obraz. Jde jen o nedorozumění, tvrdí

Kultura

  17:20
PRAHA - Picassův obraz Sedící žena, který se někdo údajně pokusil vyvézt z ČR bez potřebných dokladů, je stále v ČR. Ředitel středočeské galerie GASK Jan Třeštík ho ukázal novinářům. Minulý týden si celníci na ruzyňském letišti všimli nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí. Kontaktovali Národní galerii, která zjistila, že se jedná o kulturní památku, k jejímuž vyvezení je nutný souhlas ministerstva kultury. Ten chyběl, formulář podepsal pouze ředitel Třeštík, který k tomu však nemá žádné oprávnění.

Jan Třeštík a obraz Sedící žena foto: ČTK

Případem se již zabývá policie, zkoumá ho kvůli podezření z porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. Podnět k šetření jí dala Národní galerie v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Vzácný Picasso málem opustil Česko. Policie vyšetřuje šéfa galerieTřeštík přiznává, že pochybil, nebylo to ale prý úmyslné. "Nejednalo se o žádný pokus o nelegální vývoz, ale o úřední pochybení," řekl Třeštík. Bylo by prý nefér, kdyby byla s věcí jakkoliv spojována galerie GASK.

Obraz s názvem Sedící žena je v rukou soukromého majitele, v minulosti byl dlouhodobě zapůjčen Národní galerii. Picassova díla se těší značnému zájmu obchodníků, na aukcích dosahují rekordních částek. Obraz Sedící žena pochází z významné sbírky Vincence
Kramáře, který kupoval Picassova raná kubistická díla v Paříži ještě v době, kdy Picasso nebyl slavný.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...