Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Töpfer ani jako ředitel Vinohrad neopustí politiku

Kultura

  12:02
PRAHA - Novým ředitelem pražského Divadla na Vinohradech se stane Tomáš Töpfer. Rozhodli o tom pražští radní. Divadelník a senátor za ODS se ani v nové funkci nehodlá vzdát svého angažmá v politice.

Nastávající ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer foto: archiv LN - Alžběta Jungrová

Dosavadní šéf Divadla na Fidlovačce, herec a senátor za ODS by měl na Vinohrady nastoupit 1. září. Töpfer nedávno řekl, že pokud se ředitelem vinohradské scény stane, odejde z Fidlovačky. Tu by potom měla vést její spoluzakladatelka, herečka Eliška Balzerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Tomáš Töpfer začal divadelní dráhu v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. V roce 1995 stál společně s kolegyní Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala.

"Vinohrady nejsou v nejlepší kondici"

Vinohradskou scénu by Tomáš Töpfer prý chtěl vrátit na špici českého divadelnictví, zároveň se pokusí vrátit jí diváky, kteří doposud ubývali. "Divadlo není v nejlepší kondici. Netěší se divácké oblibě," uvedl.

Tomáš Töpfer

Divadelní dráhu začal v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. V roce 1995 stál společně s Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala.

Revoluční změny ale neplánuje. "Divadlo na Vinohradech je opravdu velká loď, nedá se jen tak otočit kormidlem," řekl. Na Vinohrady si s sebou přivede mimo jiné režiséra Juraje Deáka a dramaturga Jana Vedrala. Další členy týmu jmenovat nechtěl. První výsledky by podle něj mohly být viditelné zhruba za tři roky.

Politiku opustit nechce

V roce 2006 vstoupil Töpfer do politiky a stal se senátorem za ODS v senátním obvodu Praha 4. Právě jeho politické angažmá vadí opoziční ČSSD, která výběr Töpfera do pozice ředitele kritizuje.

Nastupující ředitel se chce ale i nadále věnovat divadlu i politice najednou. Pokud na podzim dostane od občanských demokratů nominaci, pak se bude o senátorské křeslo znovu ucházet.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!