Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Töpfer ani jako ředitel Vinohrad neopustí politiku

Kultura

  12:02
PRAHA - Novým ředitelem pražského Divadla na Vinohradech se stane Tomáš Töpfer. Rozhodli o tom pražští radní. Divadelník a senátor za ODS se ani v nové funkci nehodlá vzdát svého angažmá v politice.

Nastávající ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer foto: archiv LN - Alžběta Jungrová

Dosavadní šéf Divadla na Fidlovačce, herec a senátor za ODS by měl na Vinohrady nastoupit 1. září. Töpfer nedávno řekl, že pokud se ředitelem vinohradské scény stane, odejde z Fidlovačky. Tu by potom měla vést její spoluzakladatelka, herečka Eliška Balzerová.

ČTĚTE TAKÉ:

Tomáš Töpfer začal divadelní dráhu v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. V roce 1995 stál společně s kolegyní Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala.

"Vinohrady nejsou v nejlepší kondici"

Vinohradskou scénu by Tomáš Töpfer prý chtěl vrátit na špici českého divadelnictví, zároveň se pokusí vrátit jí diváky, kteří doposud ubývali. "Divadlo není v nejlepší kondici. Netěší se divácké oblibě," uvedl.

Tomáš Töpfer

Divadelní dráhu začal v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. V roce 1995 stál společně s Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala.

Revoluční změny ale neplánuje. "Divadlo na Vinohradech je opravdu velká loď, nedá se jen tak otočit kormidlem," řekl. Na Vinohrady si s sebou přivede mimo jiné režiséra Juraje Deáka a dramaturga Jana Vedrala. Další členy týmu jmenovat nechtěl. První výsledky by podle něj mohly být viditelné zhruba za tři roky.

Politiku opustit nechce

V roce 2006 vstoupil Töpfer do politiky a stal se senátorem za ODS v senátním obvodu Praha 4. Právě jeho politické angažmá vadí opoziční ČSSD, která výběr Töpfera do pozice ředitele kritizuje.

Nastupující ředitel se chce ale i nadále věnovat divadlu i politice najednou. Pokud na podzim dostane od občanských demokratů nominaci, pak se bude o senátorské křeslo znovu ucházet.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...