Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reflexe hrůz Osvětimi v podání malíře Gerharda Richtera míří do Prahy

Kultura

  12:35
PRAHA - Svůj cyklus maleb nazvaný Březinka reflektující utrpení a hrůzy koncentračního tábora v Osvětimi vystaví v Anežském klášteře v Praze slavný německý malíř Gerhard Richter. Menší expozice tak doplní velkou výstavu, kterou ve středu otevře Národní galerie v Praze v paláci Kinských. Richter je považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců posledních desetiletí. Jeho díla patří i k těm nejdráže prodávaným.

K instalaci byl 21. dubna připraven obraz Strýček Rudi, jedno z děl německého malíře Gerharda Richtera, jehož výstavu otevře 26. dubna Národní galerie. foto: ČTK

Série rozměrných pláten Březinka vznikla na základě fotografií, které tajně pořídil židovský vězeň v Osvětimi Březince v roce 1944. Krutosti holokaustu ale na plátnech nejsou vidět, Richter přes ně navrstvil černou, červenou, zelenou a šedou barvu. Spíše než přímý popis holokaustu Richter jeho hrůzy skrývá za abstrakcí. V koncentračním táboře Osvětim zahynulo přes milion lidí, většina z nich byli Židé.

Méně známá tvář Boba Dylana. Výstava jeho grafik zamíří do Prahy

Pětaosmdesátiletý Richter byl jedním z prvních německých umělců své generace, kteří se dokázali umělecky vyjádřit k nacistické historii své země. S nacismem měl ve své rodině bezprostřední zkušenost. „Sám ale německou historii nepovažuje za svůj námět a nechce, aby k ní jeho díla odkazovala. Stejně tak si nepřeje, aby byla jeho tvorba vykládána didakticky,“ uvedl ředitel NG a kurátor výstavy Jiří Fajt.

Výstava čítající 70 děl bude první retrospektivou Richtera ve středovýchodní Evropě. Výstava je součástí Česko-německého kulturního jara 2017. „Mnohými kritiky je Richter považován za vůbec největšího žijícího umělce. K vidění budou ikonická díla od fotorealistických maleb až po expresivní a geometrické abstrakce,“ dodal Fajt.

Z díla Gerharda Richtera.
Z díla Gerharda Richtera.

Výstava představí portréty jeho dcer malované podle fotografií, obrazy reflektující všední každodennost i historická a aktuální společenská témata, krajiny, abstraktní kompozice, sérii geometrických digitálně vytvářených pruhů i barevné vzorníky, na nichž vznikla zakázka výzdoby okna katedrály v Kolíně nad Rýnem. Z Lidic bude zapůjčen obraz Strýček Rudi, který umělec kdysi věnoval tamní galerii a jenž je portrétem Richterova strýce, nacistického vojáka.

Mnozí Češi nevědí, že v lidické sbírce je pravděpodobně nejdražší dílo poválečného umění, které vlastní česká veřejná instituce. V 60. letech vznikla iniciativa Lidice Shall Live, při níž posílali umělci z celého světa do Lidic díla. Sbírka je málo známá a Richterův obraz kurátoři dříve v expozici nezvýrazňovali; obávali se reakcí pamětníků.

Richter je nejdražším žijícím umělcem, jeho malby se v aukcích prodávají za stamiliony korun. V roce 2013 se obraz Domplatz, Mailand v Sotheby’s prodal za 37 milionů dolarů, tedy 740 milionů korun. Je vytvořen technikou fotografické malby, kterou ale Richter lehce rozmazával. Podobnou technikou vznikl i Strýček Rudi; jeho pojistná hodnota se dnes odhaduje na osm milionů eur (216 milionů korun). V březnu se za 20,4 milionu eur (551,3 milionu korun) vydražil Richterův obraz Eisberg (Ledovec) a stal se nejdražší vydraženou krajinomalbou.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat