Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekord v Sotheby’s. Giacometti přispěl k největší dražbě v historii

Kultura

  13:00
Prodej sochy Alberta Giacomettiho Chariot (Kočár) na aukci v New Yorku za 101 milionů dolarů (2,24 miliardy korun) přispěl k tomu, že aukční síň Sotheby’s dosáhla největší dražby ve své historii. Šedesátka děl impresionismu a moderního umění se v úterý vydražila celkem za 422,1 milionu dolarů (9,4 miliardy korun).

Alberto Giacometti: Kočár (Chariot). foto: ČTK/AP/Alastair Grant

Cena za Giacomettiho Chariot podle agentury Reuters skončila jen těsně pod dosavadním aukčním rekordem za sochy i rekordním vydražením nějakého díla tohoto umělce. Naopak prodej sochy Hlava od Amedea Modiglianiho v New Yorku za 70,7 milionu dolarů (1,57 miliardy korun) znamená aukční rekord za Modiglianiho dílo.

K zajímavým okamžikům úterní „historické“ aukce patřil i prodej vzácného obrazu vázy s květinami Nature morte, vase aux marguerites et coquelicots (Zátiší: váza se sedmikráskami a vlčími máky), který namaloval Vincent van Gogh ve Francii krátce před svou smrtí. Prodal se za 61,8 milionu dolarů (1,37 miliardy korun), přičemž pořadatelé dražby očekávali „jen“ asi 40 milionů dolarů.

V Praze proběhne aukce Sotheby´s 12. listopadu

Celkově vydražená rekordní částka je částečně výsledkem účasti velkého počtu zájemců z více než 40 zemí. „Byli jsme svědky nejrozmanitějšího přihazování v Sotheby’s od roku 2004. Ohromná aktivita byla z Asie,“ řekl představitel aukční síně Simon Shaw.

Uvedené ceny zahrnují poplatek, který vždy kupec musel k vydražené částce zaplatit. Podle Reuters byl tento poplatek zhruba 12 procent z vydražené částky.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...