Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rentgenové foto Hitlera i zátiší

Kultura

  9:56
BONN - Česká fotografie 20. století je název výstavy, která dává nahlédnout jak do velkých dějin minulého století, tak do malých lidských příběhů.

Studie k nástěnné malbě. Tragédie od Alfonse Muchy, 1908. foto: Repro LN

Záběry z atentátu v Sarajevu, sociální motivy, krajiny, zátiší, akty, ale i popravy a krvavé demonstrace či nákupní horečky v supermarketech a další témata zachycená nejrůznějšími typy fotoaparátů od desítek renomovaných autorů přináší česká výstava v Bonnu.

Suvenýr, Warsaw. Jindřich Marco, 1947

Reprezentativní expozice Česká fotografie 20. století byla ve čtvrtek za přítomnosti ministra kultury Václava Jehličky zahájena v německé Kunst- und Ausstellungshalle (Umělecká a výstavní hala SRN). Jde o dosud největší prezentaci české fotografie v zahraničí a podle kurátorů Vladimíra Birguse a Jana Mlčocha jsou některé snímky vystaveny poprvé. „Podařilo se nám totiž zapůjčit i unikáty, které nejsou v našich sbírkách nebo z různých důvodů nebyly vystavovány. Některé exponáty jsou opravdu šokující...“ uvedl před zahájením Birgus. „Jdemimo jiné například o snímky zachycující ponižování německých mužů a žen po skončení druhé světové války nebo popravy kolaborantů v září 1945.“

Autoři mimořádně zdařilého projektu se však domnívají, že historie by se neměla „gumovat“, a sestavili jakési obrazové dějiny, které nejsou jen záznamem vývoje fotografie a uměleckých tendencí řady osobností, ale i historickým dokumentem s mnoha souvislostmi. Německý tisk, který o výstavě referoval v superlativech, zdůraznil, že expozice „dává nahlédnout do velkých dějin 20. století, stejně jako do nesčetných malých lidských příběhů, které se v nich odehrály“.

Čtyři stovky fotografií
Instalace rozdělená do sedmnácti obsáhlých celků zahrnuje období let 1900-2000 a doplňuje ji projekce filmu nazvaného Od Sudka k Vlna. František Drtikol, 1925 (zapůjčeno z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze).Saudkovi. Největší zápůjčkou se na ní podílí Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, jedenáct dalších státních institucí a téměř sedmdesát soukromých sběratelů poskytlo celkem 451 fotografií dvou stovek autorů od slavných jmen po téměř neznámá, která jsou nejen pro německou veřejnost často velkým objevem - například několik německých a rakouských fotografů, kteří se v Čechách narodili nebo zde určitou dobu působili. Patří k nim třeba i John Heartfiled (1891-1968), autor odvážných politických koláží, který do Prahy uprchl v roce 1938 před gestapem. Na výstavě je kromě jiného jeho odvážná slavná fotokoláž koncipovaná jako rentgenový snímek Adolfa Hitlera (Adolf nadčlověk). Heartfiled se s českým prostředím natolik sžil, že vytvořil také obálku ke Švejkovi.

Jednotlivé oddíly výstavy, mapující sto let české fotografie, se soustřeďují na nejpodstatnější události - ať už je to technický pokrok, nebo umělecké a jiné vlivy od piktorialismu přes fotografii reportážní, dokumentární, avantgardní a uměleckou až po současné tendence využívající supermoderní techniky a dalších vymožeností. Defilují zde slavná jména - František Drtikol, bratři Bruner-Dvořákové, Jaromír Funke, Josef Sudek, Karel Hájek, Jan Lukas, Karel Ludwig, Josef Koudelka, Markéta Luskačová, Dagmar Hochová, Jindřich Štreit, Tono Stano... a desítky dalších. Jsou zde však i další významná jména, spojená s jinými uměleckými obory, jmenujme tedy alespoň Jindřicha Štyrského a jeho erotické koláže.
 Velká pozornost je věnována politické fotografii, vystaveny jsou snímky zachycující srpnové události roku 1968, útěk německých občanů z bývalé NDR na vyslanectví tehdejší NSR v Praze... Jistou raritou jsou také ukázky tvorby veřejnosti, většinou neznámých autorů, jejichž dílo je však z mnoha pohledů pozoruhodné. Jsou to například záběry krnovského fotografa Gustava Aulehly (1931), jehož archiv čítá na devadesát tisíc negativů.

Kurátoři docílili co největší autentičnosti „obrazových dějin“ i tím, že se jim podařilo získat ve většině případů originály a mimořádné zápůjčky ze zahraničí, kam řadu fotografií zavály politické události a tlak režimu končící emigrací autorů nebo vyvezením snímků za hranice. K expozici, otevřené v Bonnu do 26. července, vyšel stejnojmenný katalog, který má snad naději i na českou verzi.

Autor: