„Jsem skutečně šťastný, za sebe i za íránskou kinematografii,“ řekl v neděli Panahí polooficiální agentuře Ilna v ojedinělém rozhovoru s některým íránským sdělovacím prostředkem. „Žádné ocenění se ale nevyrovná tomu, že by mé filmy mohli vidět mí krajané,“ přiznal režisér, jehož snímek Taxi získal v sobotu v Berlíně Zlatého medvěda pro nejlepší film 65. ročníku festivalu Berlinale.
PSALI JSME: |
„Už mnoho let je umělecká scéna (v Íránu) zpolitizována, obzvláště pak filmová tvorba,“ prohlásil. Členy Filmové organizace podřízené íránskému ministerstvu pak obvinil z toho, že „umožňují politice uzavírat kinematografii mezi vysoké zdi“.
Kvůli trestu Panahí nemohl přijet na Berlinale
Panahí byl zatčen v březnu 2010 při práci na filmu o demonstracích proti kontroverznímu znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v červnu 2009. V roce 2011 byl na dvacet let odsouzen k zákazu natáčení filmů za údajnou „propagandu proti režimu“.
Navzdory tomu se mu od té doby podařilo natočit tři celovečerní snímky, které představil v zahraničí. Kvůli zákazu činnosti ovšem nemohl do Berlína dorazit ani na uvedení filmu, ani na vyhlášení cen.
V nedělním rozhovoru také odmítl obvinění vznášená proti němu a dalším filmařům jeho generace kvůli údajnému „podvratnému charakteru“ jejich tvorby, který tkví v zobrazování společenské reality v islámské republice Íránu.
„Osoby u moci nás obviňují, že děláme filmy pro zahraniční festivaly. Ukrývají se za politické zdi a neříkají, že naše filmy nikdy nedostaly povolení k promítání v íránských kinech,“ řekl Panahí.