Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Varů dorazí Richard Gere, Harvey Keitel i hrdina Padesáti odstínů šedi

Kultura

  11:38
PRAHA - Významný americký herec Richard Gere převezme na 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. K dalším slavným hostům budou patřit herec Harvey Keitel, který získal křišťálový glóbus před několika lety, a Jamie Dornan známý z Padesáti odstínů šedi. Na tiskové konferenci v Praze to oznámil Jiří Bartoška, prezident prestižní přehlídky, která se uskuteční od 3. do 11. července.

Richard Gere při návštěvě Jižní Koreje foto: Reuters

Jubilejní ročník zahájí snímek Time Out of Mind režiséra Orena Movermana právě s tímto hollywoodským hercem v hlavní roli. Film, který je příběhem ze života bezdomovce v současném New Yorku hledajícím vztah k odcizené dceři, uvede Gere spolu s režisérem a herečkou Jenou Maloneovou.

Na karlovarský festival se vrátí herec a držitel Ceny za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii z roku 2004 Harvey Keitel. Představí snímek režiséra Paola Sorrentina Mládí, ve kterém vytvořil hlavní roli společně s Michaelem Cainem. Sorrentino získal Oscara za svůj film Velká nádhera. Zakončovacím titulem bude hit letošního festivalu Sundance Milenci těch druhých režisérky Leslye Headlandové.

Podle Bartošky dal Karlovarský kraj na letošní festival sedm milionů korun a stal se tak jeho partnerem.

Richard Gere (1949)

Gere patří k nejuznávanějším hereckým osobnostem současnosti. Jeho filmografie představuje žánrově bohatý soubor titulů natočených s výraznými režiséry. Od 70. let účinkoval v divadlech a postupně začal získávat filmové role. Jednou z prvních byla ta ve snímku Terence Malicka Nebeské dny, za kterou získal Donatellova Davida. S Francisem Fordem Coppolou natočil poctu jazzovému věku Cotton Club (1994), zápornou postavu ztvárnil v krimidramatu Mikea Figgise Vnitřní záležitosti (1990) a druhou nominaci na Zlatý glóbus získal za roli milionáře v romantickém hitu Garryho Marshalla Pretty Woman (1990). Všestranný talent zúročil v adaptaci muzikálu Chicago (2002), za nějž byl oceněn Zlatým glóbem. Gere je osobním přítelem tibetského dalajlamy, obhájcem lidských práv a nezávislosti Tibetu. Aktivně vystupuje za nutnost boje proti AIDS, je významným donátorem a podporovatelem charitativních organizací.

Dorman přiveze svůj projekt o atentátu na Heydricha

Do Varů přijedou i režisér Jamie Ellis s hercem Jamiem Dornanem, aby představili koprodukční velkofilm Anthropoid, jehož natáčení tu začne v červenci. Vznikne ve spolupráci britských, francouzských a českých filmařů a přiblíží přípravu atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Dornan hrál v erotickém hitu Padesát odstínů šedi. Českými koproducenty filmu, ve kterém se objeví i Aňa Geislerová, jsou David Ondříček a Kryštof Mucha ze společnosti Lucky Man Films.

Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška a umělecká poradkyně Eva Zaoralová na tiskové konferenci.

„Americký scenárista, režisér a producent George A. Romero, tvůrce kultovních hororů v čele s Nocí oživlých mrtvol, v Karlových Varech osobně uvede jedno z nejobdivovanějších děl autorsko-režisérského tandemu Michael Powell a Emeric Pressburger Hoffmannovy povídky. Nepřekonaná filmová adaptace Offenbachovy opery z roku 1951 bude uvedena v zrestaurované verzi,“ řekl umělecký ředitel Karel Och.

V hlavní porotě usedne podle něj i Ondřej Zach z HBO Europe, v porotě sekce Na východ od Západu Tomáš Luňák, který v celovečerní tvorbě debutoval adaptací komiksu Alois Nebel.

Podle dříve zveřejněných informací budou v hlavní soutěži uvedeny české filmy Domácí péče a Kobry a užovky. Cenu za přínos české kinematografii převezme Iva Janžurová a v nové znělce se představí loňský držitel Křišťálového glóbu Mel Gibson.

Autoři: ,