Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Riskantní vztahy ostravské policistky. Jaká je nová krimi série na ČT Stíny v mlze

Ze seriálu Stíny v mlze foto: ČT

Recenze
Co si povídají policisté a policistky, když jdou spolu na kávu? V Ostravě toto: „Tyhle fáze vyšetřování nesnáším. Nic nemáme, nic nevíme, netušíme, kterým směrem se máme vydat. Je to jako lovit stíny v mlze. Pak se to zlomí a pohltí mě to. Mám to v hlavě. Nemůžu spát. Je to jako výzva nebo souboj. Kdo s koho, já, nebo ta svině. No a když vyhraju a dostanu ji, tak cítím prázdno. Jako by skončil nějaký vztah.“ Článek vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.
  17:58

Tak promlouvá vyšetřovatelka Magdaléna Malá s kolegou Martinem Černým v úvodním díle nového krimiseriálu, který pak už sotva může být pojmenován jinak než Stíny v mlze. Recenzenti dostali předem ještě osmou a závěrečnou dvanáctou epizodu, takže mají částečnou představu, kam to všechno povede. Kromě jednotlivých tajenek, jež Malá, Černý a jejich spolupracovníci řeší, se ještě (asi ale opravdu hodně pomalu) schyluje ke sklapnutí pasti, kterou na Malou líčí zločinec, jehož policistka dostala do vězení.

Jejich konfrontaci je věnován finální díl, který je rozhodně nejzdařilejší ze tří zhlédnutých a patrně i z celé série. A lze litovat, že tato skutečně osobní angažovanost hlavní hrdinky v řešeném případu (zřejmě) neprostupuje větší částí seriálu. Až tím totiž dostává vyprávění jakýsi šmrnc (když už ne přímo originalitu, ale ta je ve standardních detektivkách už málem nedosažitelnou kvalitou).

Proklamace o „vztahu“ s každým pachatelem, po němž vyšetřovatelka jde, se v jednotlivých případech nijak zjevně nenaplňuje – ani v tom úvodním, jenž míří do prostředí nelegálních zápasů. Odvíjí se od nálezu těžce zraněného (a následně mrtvého) muže, považovaného nejprve za bezdomovce. Později Malá a Černý, který je nově příchozí posilou z Brna, zjistí, že se oběť zajímala o zmíněné nelegální zápasy a patrně se zapletla s jejich organizátory.

Během vyšetřování získají policisté luxusní přístup k online přenosům oněch utkání, kde jsou v záběru nejen zápasníci v kleci, ale rovněž jejich publikum (!). Bůhvíproč to vyšetřovatelům nestačí k tomu, aby v poklidu (čas je netlačí a akutní nebezpečí nikomu zase tak moc nehrozí) získali dostatek dat, a Černý si vymůže misi, při níž se riskantně vetře mezi zápasníky. Jediný zřejmý důvod je bohužel potřeba dostat do seriálového pilotu, zatěžkaného příliš komplikovaně rozplétanou tuctovostí, nějakou dobrodružnou akci.

Policisté mají rodiny

„Umožníme divákovi blíže poznat, kdo jsou ti, jejichž prací je pátrat po vraždách. Co dělají, když nejsou v práci, a jak se tato nejen časově, ale především psychicky náročná činnost dá skloubit s běžným životem,“ slibuje kreativní producentka seriálu Kateřina Ondřejková. To by bylo lákavé zejména v případě, že by se jednalo o první detektivní seriál na světě. Ve chvíli, kdy se o podobnou věc – více či méně realisticky – pokouší každou chvíli kdekdo, může být rozdílovým prvkem jedině mimořádná autenticita nebo nalezení výjimečného tématu. Ani jedno, zdá se, ve Stínech v mlze nenastává: spíše je tu vzorek rodinných konstelací a trablů vybraných z katalogu standardních doplňků televizních detektivů a detektivek.

I v takovém případě je ale samozřejmě pořád ještě důležité, jak se takový příběh obsadí a podá. Herecké obsazení je nesporným kladem a částečně i spásou seriálu: Petra Špalková (vyšetřovatelka Magda Malá), Jiří Vyorálek (vyšetřovatel Martin Černý), Miroslav Hanuš (Magdin arcinepřítel), Jaroslav Plesl (Magdin manžel, houslista Janáčkovy filharmonie) či Regina Rázlová (Magdina tchyně) vytvářejí relativně věrohodné a v rámci možností plastické postavy. (S dialogy, jako je ten o stínech v mlze, to dá ovšem trochu zabrat.) Vyzdvihnout je třeba i bezprostřednost představitelky Magdiny dcery, kterou je skutečná dcera Petry Špalkové Anděla.

„Veřejnoprávnost“ nového krimiseriálu spočívá mj. i v záměru předvést divákům Ostravu a celý okolní region: zatím jsme se dozvěděli například to, že se tamní pivo obtížně pije – ovšem říká to Brňák... Tenhle aspekt se v plné šíři ukáže asi opravdu teprve po zhlédnutí celého seriálu: byl by to další (potřebný) bod navíc.

Stíny v mlze

Scénář: Zdeněk Zapletal

Režie: Radim Špaček

Hrají: Petra Špalková ad.

Uvádí ČT1, premiéra 3. 1. ve 20.10

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat