Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rocková skupina Scorpions zahájila v Praze své rozlučkové turné

Kultura

  22:19
PRAHA - Německá rocková skupina Scorpions zahájila v pražské O2 areně úvodní koncert svého světového turné Get Your Sting And Blackout World Tour, které je údajně posledním v jejich více než čtyřicetileté kariéře. V zaplněném hledišti je podle pořadatelů přes 10.000 diváků. Jako předkapela se představili polští Juice.

V Praze vystoupila skupina Scorpions foto: ČTK

Scorpions od začátku střídají známé písně s novými, rockovou show doprovázejí bohaté světelné efekty a v zaplněných ochozech bouří fanoušci dvou generací. Kapela v typicky černém oblečení předvádí klasickou rockovou show, při které zpěvák Klaus Meine v jedné z písní házel do nadšeného davu bubenické paličky.

Scorpions, kteří v lednu oznámili úmysl zakončit kariéru, vystupují v České republice již posedmé. Podle Meineho je jedním z důvodů, proč kapela zahajuje turné v Praze, skutečnost, že "Češi mají opravdu hardrockové srdce".

V Praze vystoupila skupina Scorpions

Skupina, která se na profesionální dráhu dala v severoněmeckém Hannoveru v roce 1969, na koncertu představí skladby z nového alba Sting in the Tail, které vychází 19. března. Na turné vedle novinek Scorpions zahrají největší hity ze své kariéry jako například Big City Nights, Crossfire, Rock Like a Huricane nebo Still Loving You. Chybět nebude ani jejich nejznámější píseň Wind of Change, která se stala pod názvem Pískaná neodmyslitelnou součástí většiny tuzemských vesnických zábav. Skladba z konce 80. let je považována za jeden ze symbolů konce studené války.

Koncertem v Praze otevřeli Scorpions plánované tříleté turné po pěti kontinentech. Get Your Sting And Blackout World Tour rockové veterány zavede vedle České republiky a Německa také do USA, Jižní Ameriky, Asie, Ruska a dalších evropských zemí.

V Praze vystoupila skupina Scorpions

Ze zakládající sestavy zůstal již pouze doprovodný kytarista a zpěvák Rudolf Schenker. Současnou formaci vedle něj a zpěváka Meineho, který do skupiny přišel v roce 1971, dále tvoří Matthias Jabs (kytary), Pavel Maciwoda (baskytara) a James Kottak (bicí).

Debutové album Lonesome Crow vydali Scorpions v roce 1972 a z kapely poté odešel kytarista Michael Schenker ke slavnější anglické formaci UFO. Na vrcholu slávy byli Scorpions v 80. letech. Z roku 1984 pochází deska Love At First Sting, považovaná za jejich vůbec nejlepší. Svých nahrávek za celou kariéru Scorpions prodali více než 100 milionů.

Autor: