Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rockovou knihu roku napsal novinář. Ale uspěli i muzikanti

Kultura

  14:41
LONDÝN - Končící rok přinesl žeň kvalitních knížek o rocku, ať už od hudebníků samotných nebo od hudebních novinářů. Vedle pamětí kytaristy Rolling Stones Keitha Richardse list The Guardian mezi špičkové opusy roku zařadil i knihu o zakladateli Pink Floyd Sydu Barrettovi, vzpomínky rockového novináře Nicka Kenta, publikaci o nedávno zemřelém Captainu Beefheartovi nebo o začátcích Davida Bowieho.

Keith Richards z Rolling Stones představuje autobiografickou knihu. foto: Paul HackettReuters

Richardsovy paměti Life (Život) jsou letošní senzací na britském knižním trhu a již několik týdnů se drží v žebříčku bestsellerů. Podle The Guardian jsou "podivuhodně upřímným popisem víceméně úspěšné snahy člověka oddávat se dosud nepředstavitelným drogovým výstřelkům a přitom si nějak udržet místo v největší rockové kapele na světě".

Keith Richards z Rolling Stones představuje autobiografickou knihu.

Zatímco Richards přestál excesy 60. let v podstatě bez úhony, další tak úspěšní nebyli - například spoluzakladatel Pink Floyd, talentovaný a charismatický Syd Barrett, který se nedokázal vypořádat se slávou a halucinogenními drogami.

Zemřel původní člen skupiny Pink Floyd Syd Barrett (druhý zprava).

Rob Chapman letos vydal Barrettův životopis nazvaný Syd Barrett - A Very Irregular Head (S.B. - Velmi netypická hlava), který se podrobně zabývá tímto netypickým hudebním géniem a přináší důležité informace o jednom ze znepokojivých příběhů rockové tradice, píše The Guardian.

O rockovém experimentátorovi Beefheartovi, který zemřel minulý týden v 69 letech, píše bubeník jeho skupiny Magic Band, John "Drumbo" French. Kniha Beefheart: Through The Eyes of Magic (Beefheart: Magickýma očima) přináší záplavu hudebních a historických podrobností, ale také "znepokojivá odhalení o krutých a manipulativních pracovních metodách Beefhearta, který vystupoval víc jako vůdce náboženské sekty než frontman avantgardní rockové kapely", napsal recenzent The Guardian.

Nejlépe napsanou rockovou knihou roku jsou prý memoáry novináře Nicka Kenta Apathy For The Devil - A 1970s Memoir (Apatie k ďáblovi - Vzpomínky na 70. léta), jejichž titul odkazuje na známou píseň Rolling Stones Sympathy For The Devil.

Podle The Guardian je knížka i varováním před tím, "co se stane rockovému novináři, když se snaží udržet životní styl Keitha Richardse a nemá odpovídající finanční prostředky a podpůrný systém". Drogy, které ho málem stály život, byly vysokou cenou, jakou Kent zaplatil za poznatky o světě hudby a muzikantů, dodal recenzent.

David Bowie

Od těchto dramatických a vesměs pochmurných příběhů se liší knížka Any Day Now - The London Years: 1947-1974 (Teď už každý den - Londýnské roky: 1947-1974) od Kevina Canna o začátcích Davida Bowieho. Tento ilustrovaný popis dlouhého a radostného Bowieho vzestupu ke slávě je podle The Guardian zlatým dolem barvitých informací prošpikovaný spoustou citátů od lidí, kteří byli tehdy kolem něj.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat