Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rok ve znamení Ingmara Bergmana. Režisérovo jubileum doprovodí velkolepé oslavy

Kultura

  18:00
Příští rok uplyne rovných sto let od narození významného švédského režiséra Ingmara Bergmana. Hned několik českých institucí spojí síly a během celého roku budou nabízet doprovodné akce s hosty, filmová promítání nebo divadelní premiéry. Všechno úhledně spojené pod hlavičkou projektu Bergman 100.

BIBI ANDERSSONOVÁ A LIV ULLMANOVÁ VE SNÍMKU PERSONA (1966). REŽIE INGMAR BERGMAN. foto: METRO-GOLDWYN-MAYER

Ingmar Bergman sám nikdy Oscara nedostal (jen „čestného“ za celoživotní dílo v roce 1971). Na filmových festivalech byl ale jako doma a konkurenci často nechával daleko za sebou. Na kontě má třeba sedm Zlatých palem z filmového festivalu v Cannes. Nakonec natočil více než čtyři desítky filmů. První, V krizi v roce 1946 a poslední, Fanny a Alexander, v roce 1982. Mezi tím se postaral třeba o Sedmou pečeť (1957), Lesní jahody (1957), Mlčení (1963) nebo Personu (1966). Kritici vždy oceňovali hloubku Bergmanových filmů a jeho způsob určité niterné a psychologické výpovědi.

K jeho odkazu se otevřeně hlásí taková režisérská jména jako Fellini, Allen, Antonioni, Kurosawa, Scorsese nebo Tarkovský. Ingmar Bergman byl pětkrát ženatý a má rovnou devět přiznaných dětí. Zemřel 30. července 2007 na ostrově Farö v Baltickém moři, kde poslední léta svého života bydlel i tvořil. Jeho filmografii, kterou sám věnoval Švédsku, prohlásila organizace UNESCO v roce 2007 za součást světového dědictví. 

Ingmar Bergman na snímku z roku 1966.

Víc než filmařem se ale snad cítil být  divadelníkem. Neboli jak sám řekl: „Z divadla mě budou muset vynést nohama napřed.“ I této Bergmanově stránce se akce budou věnovat. 

Ticho v sále! Bergman začíná

Již teď probíhá v prostorách kina Aero výstava filmových plakátů k Bergmanovým snímkům. Několik jich mají na svědomí i významní čeští výtvarníci. Josef Vyleťal pro plakát k filmu Mlčení využil část obrazu Salvadora Dalího. Martin Grygar zase ke svému plakátu k filmu Lesní jahody přistoupil minimalisticky, když využil jednoduchý detail hodin. Kromě českých plakátů se mohou návštěvníci pokochat i polskými a německými. Výstava potrvá do konce ledna. 

Filmový festival Scandi (1. - 4. února) je tradičně věnován tomu nejlepšímu ze severské kinematografie. Bylo tedy jasné, že Bergmanovo jubileum zde bude hrát významnou roli. Dramaturgové vybrali hned pět režisérových snímků, přičemž tím zahajovacím bude film Persona. „Záměrně jsme jako zahajovací film vybrali Bergmanův nejhlubší a formálně nejradikálnější snímek, který ani po padesáti letech neztratil nic ze své aktuálnosti a naléhavosti,“ zdůvodnil výběr dramaturg Aleš Stuchlý.

Do projektu Berman 100 se zapojí i samotné velvyslanectví Švédska. To po tři letní večery (zatím není známo kdy přesně) otevře unikátní prostory místní zahrady a návštěvníkům nabídne hned tři Bergmanovy snímky, přičemž půjde o osobní výběr Viktorie Li, švédské velvyslankyně v České republice. 

Hosté, divadlo, filmy a zase filmy

Pomyslným vrcholem může být Letní filmová škola v Uherském hradišti (27. července - 5. srpna). Ta v krásném moravském městě nabídne nejkompletnější přehlídku Ingmara Bergmana. Na filmových plátnech se vystřídá hned čtrnáct celovečerních filmů a tři dokumenty. Filmové škole se podařilo pozvat i velmi významné hosty s režisérem spojené. Jsou jimi Mareet Koskinenová, autorka první Bergmanovské monografie, a Katinka Farago, režisérova „pravá ruka", která s Bergmanem točila celá tři desetiletí. 

Festival Be2Can (3. - 9. října) se zaměří na Bergmanovy festivalové úspěchy. Švédský režisér byl festivalovou stálicí a Be2Can si ho připomene hned sedmi snímky. 

V divadle Kolowrat proběhne v říjnu Bergmanovský divadelní týden. Kromě premiér dvou inscenací nabídne i řada divadelních besed. Záštitu nad akcí přebral šlechtický rod Kolowrat-Krakowských. 

Skandinávský dům (červen - říjen) také chystá řadu doprovodných akcí, jako diskuzi s filmovými kritiky a překladateli. Velkým tahákem bude promítání dokumentu Trespassing Bergman švédského novináře českého původu Hynka Palase. 

Bergman 100 - Kalendář akcí

Výstava filmových plakátů
Kino Aero
prosinec 2017 - leden 2018

Festival Scandi

Praha a regiony
1. - 4. února 2018

Úsměvy letního Bergmana
Zahrada švédského velvyslanectví
Léto 2018

Letní filmová škola
Uherské hradiště
27. července - 5. srpna 2018

Festival Be2Can
Praha a regiony
3. - 9. října 2018

Bergmanovský divadelní týden
Divadlo Kolowrat, Praha
Říjen 2018

Akce ve Skandinávském domě
Praha
červen - říjen 2018

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat