„Jednoznačná karikatura Žida z antisemitské literatury,“ cituje deník The Times of Israel Jona Stewarta, který ve své talk show pozastavil nad vypodobením skřetů z Gringottovy banky. „Divím se, že se neozývá širší pokřik kvůli zobrazení postav se zakřiveným nosem, které řídí banky v potterovském světě,“ reaguje autor.
Setkání tvůrců ságy o Harry Potterovi po 20 letech |
„Byla to jedna z věcí, kde jsem to viděl na obrazovce a čekal jsem reakce diváků jako ‚sakra, ona do toho kouzelnického světa naházela Židy, aby řídili tu zas..nou podzemní banku,‘ ale nikdo se kupodivu neozýval,“ pokrčil Stewart rameny. Podle něj je zobrazení skřetů jako Židů srovnatelné s nechvalně známým antisemitským traktátem „Protokoly sionských mudrců“, který sloužil jako záminka nenávisti k Židům na začátku 20. století.
Stewart se však na svých sociálních médií proti nařčení, že považuje Rowlingovou a filmy s Harry Potterem za antisemitské hájil. Jeho výroky prý byly myšleny pouze jako nadsázka a sám přiznal, že filmovou ságu miluje a rozhodně by na ni nic neměnil.
Stewartova připomínka není nová. Aktivista Rafi Shimonov na Twitteru shromáždil další příklady, kde si lidé všímají podobnosti mezi skřety a antisemitskými stereotypy. „Podívejte se, jak reagují lidé na youtube pod ukázkou z filmu, kde prochází Harry bankou vyzdobenou šesticípými hvězdami. V komentářích vládnou antisemité, kteří Rowlingovou vychvalují,“ popisuje ve vláknu.
„V lesích vládnou kentauři, školy řídí čarodějové a duchové. Ale kdo kontroluje banky? Židi, no jasně! Malí židovští skřeti s obrovským nosem,“ uváděl v Pete Davidson v Saturday Night Live v roce 2020.
Na druhou stranu The Times of Israel připomínají, že Rowlingová se v minulosti proti antisemitismu postavila. „Je čas, aby se antisemitismu postavili i Nežidé,“ uvedla například v tweetech z roku 2018, kde vyjadřovala solidaritu s britskými Židy.