"Skvělá zpráva!" reagoval na oznámení výsledků jedenašedesátiletý Rushdie, který je momentálně na autorském čtení ve Spojených státech. "Jsem absolutně nadšený a rád bych poděkoval všem čtenářům z celého světa, kteří hlasovali pro Děti půlnoci," dodal.
Děti půlnoci z roku 1981 jsou podle mnoha literárních kritiků Rushdieho nejlepším románem a jedním z nejdůležitějších děl moderní britské literatury. Rushdie na více než sedmi stech stránkách knihy rozvíjí příběh s prvky magického realismu: soukromé dějiny tří generací jedné rodiny, jejichž životy se prolínají s moderními dějinami Indie od roku 1910 až do roku 1976.
Životní příběh, který by vydal na několik knih
Rushdieho však zřejmě ještě více než jeho literární um paradoxně proslavil jeho životní příběh. Kvůli knize Satanské verše (1988), jíž kritika z muslimských kruhů vyčetla urážení koránu a proroka, nad ním kdysi íránský duchovní vůdce Chomejní vynesl rozsudek smrti. Z Rushdieho se tak na několik let stal psanec, který nemohl učinit krok bez přítomnosti osobních strážců.
O prvenství v kategorii "Best of Booker" usilovalo v posledním kole soutěže už jen šest porotou vybraných finalistů z původních 41 laureátů Bookerovy ceny od roku 1969. Prestižní ocenění, od roku 2002 přejmenované na Man Bookerovu cenu, je nejvýznamnějším literárním cenou pro anglicky píšící autory vně USA. Uděluje se za nejlepší román roku občanům zemí Britského společenství a Irské republiky.
Umělá soutěž
Soutěž má ale i své kritiky. "Je to umělá soutěž, protože veřejnost mohla vybírat jen ze šesti předchozích vítězů," řekl Jonathan Ruppin, manažer knihkupectví Foyles. Podle něj čtenáři nemohli rozhodovat například o knize Soumrak dne britského autora Kazua Ishigura, která prý patří k nejprodávanějším knížkám vůbec.
Rushdieho Děti půlnoci jsou 'vítězem vítězů'
LONDÝN -
Více než 8000 čtenářů hlasujících pomocí internetu zvolilo román Děti půlnoci britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho nejlepší knihou v čtyřicetileté historii britského prestižního literárního ocenění, takzvané Bookerovy ceny. Děti půlnoci už v roce 1993 zvítězily v kategorii "Booker of Bookers", a staly se tak nejlepším románem za prvních 25 let existence Bookerovy ceny.