Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští divadelníci se v Praze hádali o peníze

Kultura

  14:37
MOSKVA/ PRAHA - Vystoupení moskevského Divadla na Tagance v Praze provázel konflikt mezi herci a uměleckým vedoucím souboru Jurijem Ljubimovem. Podle agentury ITAR-TASS se herci při páteční generálce dožadovali vyplacení honorářů ještě před zahájením večerního představení hry Bertolta Brechta Dobrý člověk ze Sečuanu.

Ruští divadelníci odmítli hrát. foto: ČTK

Vyhrožovali prý tím, že se v opačném případě na scéně neobjeví. Urovnat spor se podařilo teprve poté, co peníze obdrželi a rozdělili si je. Podle Ljubimova jde o "nehoráznou beztaktnost". Česká strana incident nijak nekomentovala.

"Abych se vyhnul skandálu a ostudě, dal jsem jim peníze stanovené ve smlouvě. Herci si vzápětí začali rozdělovat částku a to si vyžádalo hodně času," postěžoval si agentuře 93letý režisér, který je zakladatelem legendárního divadla. Upozornil zároveň na to, že konflikt při generálce na Nové scéně Národního divadla sledovala asi stovka lidí, včetně českých kolegů. "Stali se nucenými svědky malicherného vyřizování účtů," poznamenal.

Zástupce Nové scény Jan Plíhal řekl, že žádné informace o konfliktu nemá. "Osobně jsem nic nezaznamenal. Divadlo je ale vypjaté prostředí. Když se inscenace převáží z Ruska do Evropy, jsou s tím spojené určité problémy.

Legendární ruský divadelní režisér Jurij Ljubimov.

Věřím, že nešlo o nic zásadního," uvedl. Dodal, že při zkoušce bylo v sále několik novinářů a také studenti vysokých škol. Ljubimov pohrozil tím, že s herci, kteří vyvolali konflikt, už nechce nadále pracovat. Podle agentury však není jasné, zda tím míní vlastní odchod z divadla, které založil, nebo že se chystá vyměnit herecké osazení.

Dnes se Ljubimov vrací do Moskvy a hodlá prý informovat o "nedůstojném indidentu" moskevské mocenské struktury. Podle jeho slov tento výstup "zostudil velké ruské divadlo". Herci prý konflikt nijak nekomentovali s tím, že jde o "dlouhý příběh, který nejde stručně vysvětlit". Konfliktní situace se podle ruské agentury nijak neodrazila na večerním představení, které bylo vyprodané. "Lidé seděli dokonce na podlaze," upozornila. Představení, které skončilo o půlnoci, mělo velký úspěch a diváci dlouho tleskali vestoje. Překvapilo je ale prý, že Ljubimov se na scéně při děkování neobjevil.

ČTĚTE VÍCE Z RUBRIKY DIVADLO

O incidentu dnes informovala četná ruská média. Ljubimov, který stál u zrodu divadla v roce 1964, patří mezi největší osobnosti ruské divadelní scény. Za své postoje byl v sovětských letech dlouhodobě pronásledovaný a zbavený sovětského občanství. Mnoho let působil v zahraničí a do Ruska se vrátil v roce 1988.

Divadlo Na Tagance se v Česku představilo na festivalu Divadlo evropských regionů. Mimo pražského vystoupení uvedlo inscenaci hry Bertolta Brechta Dobrý člověk ze Sečuanu také v Hradci Králové.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.