Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ry Cooder podává zprávu z 'Ďáblovy silnice'

Blízký východ

  17:00
PRAHA - Mistr malých hudebních příběhů natočil zdravě naštvané album. Na bankéře z Wall Street by poslal pistolníka Jesseho Jamese a do Bílého domu by posadil bluesmana Johna Lee Hookera.

Písničková zpráva o stavu unie. Sestavil ji Ry Cooder, podle magazínu Roling Stones osmý nejlepší kytarista na světě. foto: Reprofoto

Americký kytarista, skladatel a zpěvák Ry Cooder si vždycky dělal, co chtěl. O pravidla hudebního byznysu se nezajímal a nutno říci, že byznys se zase nezajímal o něj. Vlastně až na veleúspěšný projekt Buena Vista Social Club mu jeho cédéčka žádné závratné jmění nevynesla. Tím spíš však tento osamělý běžec imponuje fajnšmekrům, kterým je jedno, co zrovna frčí.

S Cooderem se v mžiku přenesou do jiných míst a jiných časů – na solné pláně v jižní Kalifornii, kde závodí podomácku smontované samohyby, do srdce písečné bouře z dob velké hospodářské krize nebo na hranici USA a Mexika, kde sice mají skvělé muzikantské bandy, ale mizernou imigrační politiku. Právě o ní, ale i o vládní pomoci bankám či nekonečné válce na Blízkém východě je Cooderovo nové album Pull Up Some Dust And Sit Down. Pokud dá Barack Obama na písničkáře tolik, jak vyplývá z jeho chvalozpěvů na Dylana a Springsteena, bude mít hodně dlouho o čem přemýšlet.

Veterán country-rocku

Nejprve si připomeňme, co aktuálnímu titulu předcházelo. Před třemi lety Ry Cooder dovršil albem I, Flathead svou "kalifornskou trilogii", načež vyrazil na turné s dalším výjimečným autorem Nickem Lowem. V prosinci 2009 měl premiéru televizní dokument The People Speak, kde si Cooder zajamoval s Bobem Dylanem a pianistou Van Dykem Parksem.

Následovala šňůra s texaskou kapelou Los Tigres del Norte a především skvělé CD San Patricio, které veterán amerického country-rocku natočil s irskou skupinou Chieftains. Deska způsobila menší pozdvižení, protože vracela čest pluku sv. Patricka, bojujícímu v mexicko-americké válce na straně mexického generála Santa Anny, přestože šlo původně o příslušníky armády Spojených států.

Aktuální album v podstatě řeší skoro totéž, pouze v jiném dějinném okamžiku. Členové přistěhovaleckého pluku sv. Patricka přeběhli k nepříteli, protože Američané potlačovali jejich právo na vlastní náboženské vyznání a nezacházeli s nimi jako rovný s rovným. Hrdinové pilotního singlu Quick Sand utíkají o 165 let později z Mexika do Arizony po takzvané Ďáblově silnici a na konci cesty je čeká kontroverzní zákon SB 1070, podle kterého policie musí legitimovat každého, kdo nemá potřebné dokumenty.

Ry Cooder neskrývá, že ho na současnosti štve tisíc a jedna věc, přesto se ale snaží o to, co je smyslem snad každého umění – tvořivým procesem dojít k nějakému pozitivu. I kdyby mělo jít jen o dobrý pocit z bezchybného hraní a aranží, které vypadají tak jednoduše a lehce, že je naprosto jasné, kolik dřiny a úsilí stály.

Každému skotskou!

Kdo zná blíže Cooderovu diskografii, ten už si na jeho svobodomyslné skákání ze stylu do stylu zvykl. Jižanské tex-mex rytmy i tentokrát reprezentuje proslulý akordeonista Flaco Jiménez, prvky jamajské hudby zase Pablo Molina z Reggae Lovers Bandu. Baby Joined The Army je "jazzovka".

Úžasně se povedl ironický špílec John Lee Hooker For President, v němž si Cooder pokusil představit legendu černošského blues, jak jde do Bílého domu a s ledovým klidem navrhuje do nejvyšších fukcí Jimmyho Reeda (viceprezident) a Little Johnnyho Taylora (ministr zahraničí). To vše podmalováno jeho typickým broukáním, trhavým vybrnkáváním a podupáváním boty.

"Každému muži i ženě třikrát denně jeden bourbon, jednu skotskou a jedno pivo," poroučí Cooder hlasem bluesmana, jehož působení v prezidentské funkci by bylo ještě větším happeningem, než kdyby si vyplnilo české heslo "Hemala na Hrad".



Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...