Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ryan Gosling o La La Landu: Natočit muzikál ve stylu 30. let bylo mé tajné přání

Kultura

  14:00
Jeden z nejočekávanějších filmů roku a horký kandidát na Oscara v několika kategoriích je muzikál La La Land, který do amerických kin vstoupí v polovině prosince a do našich 5. ledna. „Vždycky jsem snil o tom, natočit film ve stylu muzikálů 30. a 40. let,“ říká ve filmu o filmu představitel hlavní mužské role Ryan Gosling. Jeho hereckou partnerkou ve filmu režiséra Damien Chazellea je Emma Stone.

Cítím se lalalandově. Fenomenální úspěch muzikálu La La Land se promítl i do módy. Kanárkově žluté šaty hlavní představitelky se staly inspirací nejen pro ty, kterým je do zpěvu a tance. Na snímku Emma Stoneová tančí s Ryanem Goslingem. Film získal šest Oscarů. foto: Reprofoto

Film, nesoucí stopy inspirace nejslavnějšími muzikály všech dob, od Paraplíček ze Cherbourgu (1964), přes West Side Story (1961), Pomádu (1978) nebo Všichni říkají: Miluji tě Woodyho Alena (1996), se poprvé představil na letoším festivalu v Benátkách, který slavnostně zahájil. Vypráví o vztahu dvou začínajících umělců, kteří se snaží splnit si svůj sen.

Snímek aspirující na novodobou muzikálovou klasiku natočil teprve jedenatřicetiletý americký režisér Damien Chazelle, který na sebe výrazně upozornil už svým předchozím filme Whiplash o studentovi hudební školy, který touží být jazzovou hvězdou. Jazzový hudebník, tentokrát pianista Sebastian (v podání Ryana Gosslinga) je jednou z hlavních postav filmu La La Land, jeho partnerkou je začínající herečka Mia (Emma Stone), která pracuje jako servírka a neúspěšně obráží castingy. Tito dva se po různých peripetiích potkají, seznámí, zamilují, a vzájemně se podporují v kariéře, až do okamžiku, kdy jeden z nich sejde z vysněné cesty.

„Emma a Ryan jsou jako Fred a Ginger, Bogart a Bacall, prostě klasický hollywoodský pár,“ říká ve filmu o natáčení režisér Damien Chazelle. Veškeré obsazení bylo podřízené tomu, že jsme chtěli evokovat ty skvělé staré filmy. Nakonec všichni vypadali nadšeně, že můžou točit tenhle film, a to pro mě bylo úžasné a vzrušující,“ dodává Chazelle.

„Stává se zřídkakdy, že najdete herce, mezi kterými funguje tak neuvěřitelná chemie, „ říká o ústřední filmové dvojici producent Marc Plat. „Ryan je navíc jak skvělý herec, tak skvělý zpěvák a tanečník,“ dodává. Ryan Gosling má bohaté hudební zkušenosti jako zpěvák a lídr kapely Dead Man’s Bones, kvůli La La Landu se ale musel naučit hrát na klavír. „Vždycky jsem si říkal, že bych se chtěl naučit hrát na piano, a teď jsem se tomu díky práci mohl věnovat měsíce,“ říká Gosling. Naopak hru na kytaru si musel pro film osvojit hudebník a herec John Legend, který si ve filmu zahrál kytaristu úspěšné kapely.

Všichni se také museli věnovat tančení přípravě: „Taneční zkoušky jsme měli každý den, po dobu dvou nebo tří měsíců před tím, než jsme začali točit,“ vysvětluje Emma Stone.

La La Land vypráví příběh lásky a touhy po splnění životních snů a je podařenou poctou jak klasickému jazzu, tak filmů ze zlaté hollywoodské éry, a zároveň rehabilitací muzikálu jako poslední dobou poněkud zprofanovaného žánru.

Do českých kin přijde 5. ledna příštího roku.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...