Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Satanistická kapela Ghost podala žalobu na zpěváka kvůli pekelným podmínkám

Kultura

  18:00
Bývalí členové populární švédské metalové kapely Ghost zažalovali zpěváka, který si říká Papa Emeritus, že jim na koncertních šňůrách připravoval pekelné podmínky a nedával jim peníze. Emeritus odpověděl, že všichni kromě něj jsou postradatelní. Kapela v roce 2016 vyhrála prestižní hudební cenu Grammy.

Švédská metalová kapela Ghost. foto: Facebookový profil Ghost

Poznávacím znamením kapely Ghost je jejich stylizace do členů temné círve uctívajících Satana. V čele stojí „temný papež“ Papa Emeritus (vlastním jménem Tobias Forge) a je obklopen pěti „bezejmenými přízraky“, kteří si svou identitu chrání hrozivými maskami bez otvorů na ústa. Po americkém turné na podzim roku 2016 byli ale všichni hudebníci Forgem vyhozeni a nahrazeni jinou čtyřkou. V polovině dubna teď již bývalí členové kapely Ghost podali na Tobiase žalobu za nevyhovující pracovní podmínky a odepírání platu.

Švédská metalová kapela Ghost.
Jako předkapela Iron Maiden vystoupili švédští The Ghost.

Muzikanti sobě. Metallica nahradí ukradenou techniku své revivalové kapele

Podle kytaristy Simona Söderberga, který kvůli žalobě odhalil svou totožnost, Tobias Forge ostatním členům kapely tvrdil, že Ghost nejsou výděleční a že jim tedy nemůže dát, až na malé obnosy předem, žádné peníze. Podle Södenberga se navíc v roce 2016 snažil Forge donutit členy kapely podepsat smlouvu, kterou by se formálně vzdali licenčních poplatků a zároveň by je klasifikovala pouze jako „poradce pro Tobiasovu firmu.“ Hlavní položkou žaloby je tedy žádost donutit Forge, aby zveřejnil finanční výkazy kapely za roky 2011 až 2016. Kapela byla také Forgem často nucena pracovat pod tlakem. Na koncertních šňůrách dostávali špatné jídlo a o kostýmy nebylo postaráno, takže silně zapáchaly. O všechno se měl postarat Forge jako manažer kapely.

Forge se k žalobě vyjádřil až minulý týden. Ve zprávě podané jeho právníkem se píše, že projekt Ghost je autorským dílem Forge a nikoho jiného. Jen on má přístup k registrované ochranné známce a také vlastní všechny nástroje i texty kapely. Zároveň se ve vyjádření uvádí, že díky anonymitě členů si Forge vyhrazuje právo měnit je dle libosti.

Kapela již několikrát vystupovala v České republice. Naposledy v roce 2014 jako předkapela Iron Maiden. V roce 2016 Ghost obdrželi Grammy za nejlepší počin v žánru heavy metal.