Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Scénografové chystají hody a extrémní kostýmy

Kultura

  17:52
PRAHA - Dvanáctý ročník Pražského quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ) přivede od 16. do 26. června do metropole tisíce divadelníků z celého světa. Podle odhadu má přilákat na 40.000 návštěvníků a množstvím akcí ovlivnit život v centru města. Jedním z cílů je upozornit na expanzi scénografie, která má rostoucí úlohu i ve vizuálním umění, architektuře, módě a video artu.

Pražské Quadriennale - Pat Oleszko: Betty Boob on the Beach foto: Reprofoto

"V programu si vybere každý. Profesionálové uvítají desítky odborně přínosných akcí, pro širší publikum chystáme zábavné a spektakulární projekty. Pamatujeme i na rodiny s dětmi a školy," řekla na tiskové konferenci v Praze výkonná ředitelka PQ Daniela Pařízková.

Podle umělecké ředitelky Sodji Lotkerové se představí divadlo a současné umění jinak a v mnoha různých formách. Často mimo obvyklé kamenné prostory a ve většině případů naživo za výrazného zapojení publika. Celkem tvoří program pět hlavních sekcí, nabídne desítky akcí s až pěti sty performery najednou.

Pražské Quadriennale - Paul Brown: Aida - vodotěsná!

"Je tu opět tato významná mezinárodní akce, letos v novém hávu," řekl novinářům první náměstek ministra kultury František Mikeš, který je předsedou Rady PQ. Upozornil na významný ekonomický přínos této akce.

Ministerstvo je jejím pořadatelem, realizátorem je Institut umění - Divadelní ústav. Generálním komisařem je slovenský scénograf Boris Kudlička. Další informace jsou na www.pq.cz.

Celkový rozpočet 12. ročníku PQ přesahuje 70 milionů korun. Z toho podle Pařízkové počítají letošní investice se 48 miliony. "Ministerstvo kultury poskytlo 25 milionů, zbytek máme především z Evropské unie, UNESCO a od dalších partnerů," řekla.

Pražské Quadriennale - Eloise Kazan: Svatební šaty královny Tamory

Ve Veletržním paláci budou prezentace více než 60 zemí a regionů. "Nepůjde o statickou prezentaci, expozice se budou měnit, a to i díky návštěvníkům, kteří si jednotlivá scénografická prostředí i poslechnou, osahají a vstoupí dovnitř," podotkla ředitelka Divadelního ústavu Pavla Petrová.

Pražské Quadriennale

16. - 26. června 2011 v Praze:
- Veletržní palác
- Piazzeta Národního divadla
- Bývalá tiskárna Rudého práva na Florenci
- Psychiatrická léčebna v Bohnicích
- Galerie Jaroslava Frágnera na Betlémském náměstí
- DAMU
www.pq.cz

Českou republiku zastoupí projekt dramaturgyně Marty Ljubkové a scénografky Andrey Králové, na kterém se podílí například Jana Preková, Jan Štěpánek, Tomáš Bambušek a Michal Pěchouček. Prezentaci některých zemí doplní sekce Extrémní kostým. Návštěvníci uvidí i exponáty z ledu, neoprenu, odpadků, podprsenek či nábojnic. Jeden budou moci ochutnat.

Nepřehlédnutelná bude živá výstava na piazzettě Národního divadla projektu Intersekce: Intimita & spektákl. V labyrintu 30 boxů nabídne například lekce tanga, výtvarné dílo ze svatebních šatů, zpívající sochy, sekvence divadelních i tanečních představení, zvukové instalace a projekty zahrnující video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění.

Pražské Quadriennale - Vizualizace boxů u Národního divadla

Piazzetta se tak díky prostředí, jemuž vtiskl podobu izraelský architekt Oren Sagiv, stane druhým centrem letošního quadriennale.

Uskuteční se například intervence pro 500 performerů "the tears of stalin" (stalinovy slzy) z dílny německé režisérky Claudie Bosseové v Pařížské ulici. Maďarský soubor Krétakör se s první částí Trilogie Krize:jp.co.de usídlí v bývalé tiskárně Rudého práva. Opera Národního divadla uvede v bývalé vývařovně v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice operu Philipa Glasse Les enfants terribles pod vedením Alice Nellis.

Už 27. května začne v Galerii Jaroslava Fragnera výstava s názvem Světlo a prostor. Ve spolupráci s londýnským Victoria & Albert Museum bude představen průřez profesním i osobním životem jedné z nejvýznamnějších postav světové divadelní scény 19. a 20. století Edwarda Gordona Craiga. V budově DAMU se soustředí před 2000 studentů a pedagogů, kteří se zapojí do řady scénografických tvůrčích dílen v rámci projektu Scenofest.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...