Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sebastiao Salgado. Praha hostí další velkou výstavu světového formátu

Kultura

  18:00
PRAHA - Vedle nynější expozice Číňana Aj Wej-weje a retrospektivy Němce Gerharda hostí od pátku 2. června česká metropole další velké jméno soudobého umění – Brazilce Sebastiãoa Salgada.

Sebastião Salgado - Genesis. foto: Sebastião Salgado

V Královském letohrádku na Pražském hradě, v takzvaném Belvederu, se v pátek otevřela a do 17. září pak potrvá výstava Genesis. Sestává z 240 velkoformátových černobílých fotografií, které fotograf Salgado exponoval na různých místech planety v letech 2004 až 2011. Praha je tak po New Yorku, Paříži, Moskvě, Torontu či Miláně další zastávkou této přehlídky, jejíž kurátorkou je autorova žena a spolupracovnice Lélia Wanick Salgadová (LN přinesly předloni, konkrétně 27. června, v příloze Orientace celostránkovou recenzi Genesis – to když byl soubor instalován v Berlíně).

Salgado v tomto souboru vzdává hold přírodě a přírodním lidem. Je to přímá obrana toho, co člověk ještě nestačil na Zemi fatálně pozměnit, poškodit, ne-li zničit. „Genesis je hledání světa takového, jaký byl, vyvíjel se a existoval po tisíciletí, než se moderní život zrychlil a začal se distancovat od samotné podstaty našeho bytí. Je to cesta za krajinou, mořem, zvířaty a národy, kterým se doposud podařilo uniknout vlivu dnešní civilizace,“ citují pražští pořadatelé kurátorku Wanick Salgadovou.

Fotograf cestoval za tím účelem na mnohý způsob: pěšky, auty, letadly i třeba balony. Zároveň byl nabírán filmový materiál o samotném fotografovi. Vznikl celovečerní dokument Le Sel de la terre (Sůl země, 2014); režírovali jej proslulý německý filmař a fotograf Wim Wenders a Brazilcův syn Juliano Ribeire Salgado; snímek byl promítán na festivalu v Cannes, dočkal se i nominace na Oscara.

Sebastiao Salgado - Genesis.

Sebastiao Salgado - Genesis.


Sebastião Salgado se narodil roku 1944. V rodné zemi studoval ekonomii, ale toto vzdělání nakonec dokončil v Paříži, kde získal titul Ph.D. Z Brazílie emigroval na konci šedesátých let z politických důvodů. V zemi tehdy vládla vojenská diktatura, která se se svými politickými odpůrci věru nemazlila. Salgado se ekonomií prakticky neživil. V roce 1973 se stal profesionálním fotografem. Pracoval pro agentury Sygma a Gamma, stal se členem slavné agentury Magnum Photos. Získával prestižní fotografická ocenění, kupříkladu Cenu Oskara Barnacka (1984, 19991), Cenu Ericha Salomona (1988) či Hasselblad Award (1989). V roce 1994 si založil svoji vlastní agenturu Amazonas images. V ucelených souborech dokumentoval lidi těžce zkoušené okolnostmi, ekonomickými pořádky, sociální nerovností.

V České republice Salgado nevystavuje poprvé. Roku 2001 byl v pražském Mánesu instalován a hojně navštěvován cyklus o uprchlících a emigrantech Exodus, který autor tvořil v letech 1993 až 1999. A v roce 2005 měl v tuctu českých měst zastávku výstavní vlak, v jehož vagonech byly ke zhlédnutí ukázky z cyklu Workers. Ve specializovaných prodejnách byly či jsou ke koupi některé ze Salgadových knih.

Nynější výstava bude v letohrádku otevřeně denně od 10 do 18 hodin, pořádá ji Správa pražského hradu společně s Českou federací fotografického umění.

Sebastiao Salgado - Genesis.
Sebastiao Salgado - Genesis.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat