Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šedesát milionů pro šest filmů. Fond kinematografie podpořil Slámu, Svěráka, Hřebejka i Marhoula

Kultura

  16:00
PRAHA - Pěti celovečerním projektům rozdělila Rada Fondu kinematografie celkem 60 milionů korun. Nejvyšší částku - 17 milionů - inkasoval režisér Bohdan Sláma pro svou adaptaci románu Jaroslava Haška Dobrý voják Švejk, v němž má hlavní roli ztvárnit Pavel Liška. Uspěl i Václav Marhoul a jeho Nabarvené ptáče, tým Hřebejk - Jarchovský s projektem Zahradnictví/ Dezertér, Krobotovo Kvarteto, Krajina ve stínu Zdeňka Jiráského a otec a syn Svěrákovi s filmem Po strništi bos.

Václav Marhoul získal podporu pro svůj film Nabarvené ptáče. foto: MAFRA – MICHAL ŠULA

„Adaptace klasického románu Jaroslava Haška vychází z autorského scénáře režiséra Bohdana Slámy, jehož předchozí snímky úspěšně reprezentovaly Českou republiku v zahraničí a patří k nejoceňovanějším filmům i na domácí scéně. Rada pozitivně vnímá autorský záměr realističtějšího pojetí adaptace, které ostře kontrastuje s dosavadními typy adaptací tohoto klíčového literárního díla,“ zaznělo v hodnocení projektu Fondem kinematografie.

Druhým nejštědřeji podpořeným projektem je film režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče, který získal 15 milionů korun. Celkový rozpočet projektu je největší ze všech překládaných - 159 milionů. Rada na chystaném Marhoulově adaptaci slavného románu Jerzyho Kosinského o osudu malého židovského chlapce za 2. světové války ocenila, že autor našel k převodu literární předlohy osobitý výtvarný klíč a poučeně hodlá pracovat i s nezvyklou mírou brutality.

Na druhý pokus uspěl u Fondu projekt Miroslava Krobota Kvarteto, nazvaný podle hudebního uskupení ústředních postav. Podle Rady jde o „kompaktní, do jednoho města zasazený komorní příběh anti-hrdinů řešících vztahy i otázku vlastní role ve společnosti“, který slibuje humorný přesah a nadhled. Krobot získal 5 milionů, což je čtvrtina celkového rozpočtu filmu.

Šesti miliony (celkový rozpočet 31) podpořila Rada Fondu připravovaný projekt tvůrčí dvojice Hřebejk – Jarchovský nazvaný Zahradnictví/ Dezertér. Podle Rady tento „producentsky mimořádně kvalitně připravený projekt čerpá z atraktivity tématu a úspěchu předchozích podobně laděných snímků“. Podle vyjádření Fondu jde o distribučně ojedinělý počin, který nemá v českém prostředí obdoby.

Krajina ve stínu má název projekt scenáristy Ivana Arsenjeva a režiséra Zdeňka Jiráského, který Rada podpořila už ve fázi vývoje. Freska ze života obyvatel malé vesnice ve Vitorazsku, zmítaných dramatickými zvraty dějin, má podle Rady všechny předpoklady pro vznik mimořádného filmového díla. Podpořena byla deseti miliony korun, celkový rozpočet je 56 milionů. Scénář filmu se vypořádává s obdobím válečného a poválečného soužití Čechů a Němců v pohraničí.

Šestým snímkem, na jehož vzniku se bude Fond kinematografie podílet, je film Po strništi bos, který podle stejnojmenné knihy Zdeňka Svěráka natočí Jan Svěrák. „Pečlivě připravený projekt z autorské dílny Zdeňka a Jana Svěrákových navazuje na jejich společné filmy s autobiografickým základem,“ uvádí ve svém vyjádření Rada Fondu. „Dějově jim sice předchází a komplikuje tak některé aspekty filmové produkce (casting, lokace...), ale zároveň se tak vrací k divácky atraktivnímu prostředí a postavám. Scénář uvedené problémy eliminuje na minimum, s řetězícími se epizodami pracuje jako s leitmotivy a nostalgické vzpomínky dramaticky obohacuje linií rodinné krize a válečného konfliktu,“ uzavírá Rada.

Celkem se do výzvy na podporu výroby celovečerních hraných filmů se přihlásilo 25 projektů, z nichž 24 se dostalo nad šedesátibodovou hranici, nutnou pro postoupení projektu do druhého kola. Podle vyjádření Rady se tentokrát sešlo se žádostmi hodně filmů s historickou tématikou a zároveň s vysokým rozpočtem. K těmto projektům, které nebyly podpořeny, patří například chystaný životopis českého skladatele Josefa Myslivečka Il Boemo (režisér Petr Václav) nebo příběh o Miladě Horákové Milada. O dotace usilovala také adaptace románu Philipa Rotha odrážející jeho zážitky z návštěv Československa nazvaná Pražské orgie a životopisný příběh Emila Zátopka.

Spolu s historickými filmy se objevily další žánry jako pohádka a filmy pro mládež (Čertí brko, Cesta slepých ptáků, Poslední Czech Tek), drama (Posel, Lesní vrah, Na střeše, Absence blízkosti, Navěky tvůj), komedie (Staříci, Za sny, Instalatér z Tuchlovic, Kvarteto, Tichý společník), fantasy (Legendary) nebo sci-fi (Mars).

Autor: