Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámský stát jako televizní seriál. Jsou teroristé jenom lidé, kteří umí skvěle anglicky?

Kultura

  10:16
Nový dokumentární seriál Islámský stát (The State) z produkce televize National Geographic působí jako násilím na sebe naroubovaná směsice scén, které mají za cíl buď šokovat, či vzbudit soucit. Je na něm také citelně znát nízký finanční rozpočet filmařů. Možná i proto se ale seriálu daří působit děsivě. První díl český National Geographic aktuálně opakuje již v několikáté repríze, druhou epizodu kanál nachystal na neděli.

U džihádistů se nepředpokládá, že by bitvu přežili. Seriál Islámský stát (The State). foto: National Geographic

„Tohle je jenom maketa, že ano?“ ptá se kadet instruktora, který mu právě zapíná sebevražedný pás. Třída se nervózně směje. „Proč bychom používali maketu?“ odvětí stoicky velící mudžahedín a bere kadeta za spínač.

Seriál sleduje osudy čtyř britských občanů. Jalal Hossein (Sam Otto) se vydává ve stopách svého bratra a prchá z Ameriky do Sýrie. K útěku přemluví i svého nejlepšího kamaráda Ziyaada (Ryan McKena). Za hranicemi se hned přidají k Islámskému státu s přáním vzít do ruky zbraň a jít bránit svou víru. Nejdřív ale musí projít výcvikovým táborem, kde jsou konfrontováni s tvrdou realitou, o které sice slyšeli, ale odmítali jí uvěřit. Nepočítá se s tím, že by přežili byť jen jediný boj.

Romanovci v ulicích Brna. Amazon připravuje seriál o ruské panovnické dynastii

Shakira (Oni Uhyarová) a Ushna (Shavani Cameronová) jsou ženy, které osud spojil náhodou. Shakira je lékařka, která chce léčit nemocné bojovníky, a Ushna prostě a jednoduše utekla z domova. Obě se dostanou do zdánlivě idylického světa žen Islámského státu, kde se na sebe navzájem všichni usmívají a podávají si pomocnou ruku. Pod povrchem ale číhají tvrdá pravidla jejichž porušení se trestá smrtí.

Zayde, odkdy umíš anglicky?

Ačkoliv se seriál nepochybně snaží vytvořit autentický obraz o životě uvnitř obávaného teroristického pokusu o státní útvar, trápí jej několik vážných nedostatků. Kamera tak například zavádí diváky do míst, kde většina domovských syrských bojovníků mluví plynně anglicky (někteří dokonce s perfektním oxfordským přízvukem) a dokáže odrecitovat Korán zpaměti, což místy nabourává tenkou hranici věrohodnosti.

Samotný děj je divácky strhující. Je to dáno ale také tím, že spíše než souvislým a na sebe navazujícím dějem je film spíše řadou vypočítavých skečů, s šokujícím odhalením a s cílem ukázat, že i teroristé jsou lidé. 

Jalal se bojí. Oprávněně. Seriál Islámský stát (The State).
Občas jde opravdu do tuhého. Seriál Islámský stát (The State).

Neučesané, ale děsivé

Na seriálu je však zároveň znát nízký rozpočet, některé scény kvůli němu působí lehce amatérsky. V momentu, kdy musí hlavní hrdinové spálit pasy na obrovské planoucí hranici, dokáže být seriálový Islámský stát ale až nečekaně působivý.

Ale možná právě díky neučesanosti a „amatérství“ se seriálu daří diváka vtáhnout do děsivého prostředí megalomanské teroristické organizace. Seriál totiž překypuje syrovými záběry, které působí dojmem, jako by je někdo točil na domácí kameru. A přesně takový by měl nakonec autentický dokument být. 

Islámský stát (The State)

National Geographic

Drama

Velká Británie, 2016

Režie: Peter Kosminsky

Hrají: Samer Bisharat, Amir El-Masry, Ali Suliman, Ony Uhiara, Yasen Atour, Hiam Abbass, Yannick de Waal, Jack Greenlees, Sebastian Griegel, Jessica Gunning, Darien Asian

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat