Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Seriál sKORO NA mizině dokazuje, že český divák snese víc, než co mu televize běžně servíruje

Štěpán Kozub nezapře svůj slezský původ. | foto: MAFRA

Premium Doporučujeme
Počátkem letošních letních prázdnin skončil uvedením posledních tří dílů z celkových osmi seriál sKORO NA mizině, jenž se pro leckoho stal jakýmsi dramatickým štítem dosavadního tuzemského průběhu pandemie koronaviru. Znovu tím osvěžil debaty o svobodě tvůrců v televizi a na internetu.

Jde o dílko dokládající, že když se najde nosný nápad a podaří se ho vhodně pojmout a prodat, lze nenadálou závažnou situaci, jež leckoho z umělců vystavila nepochybné tíživé situaci, zvládnout bez nářku a vlastními silami. A zároveň dílem poodhalujícím, jaké konkrétní potíže řeší jedna z pandemií postižených skupin: divadelní umělci. 

O délce seriálu do jisté míry rozhodovali sami diváci, protože měli o existenci každé další části rozhodnout výší svých dobrovolných příspěvků. Vybrané finance pomáhaly různým tvůrcům především z Ostravska, kde se seriál točil, kteří s pandemií přišli o práci a o příjmy a v některých případech se na vývoji seriálu sami podíleli. Lze tedy tvrdit, že sKORO NA mizině je dílo charitativní, protože pomáhalo těm, kteří to potřebovali, a zároveň družstevní, protože fungovalo na bázi společného spoření a společného rozvoje a cíle.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat