Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriálový podzim na ČT: Návrat doktora Martina, Čermákův Rapl i kosmo-satira podle Baldýnského

Kultura

  10:45
PRAHA - Česká televize na podzim uvede nové seriály nejrůznějších žánrů. Diváky čeká návrat vyšetřovatele Kuneše v novém detektivním seriálu Rapl, historická sága Já, Mattoni, druhá řada oblíbeného Doktora Martina, satirická série Kosmo podle scénáře Tomáše Baldýnského.

David Novotný, Eva Josífková, Petr Vančura a Jakub Žáček v seriálu Kosmo. foto: ČT - Mikuláš Křepelka

„V nadcházející sezoně jsme si vyzkoušeli takzvaný spin-off, kdy jsme v novém seriálu osamostatnili postavu již známou z jiného příběhu, v tomto případě svérázného detektiva Kuneše známého z Cirkusu Bukowsky,“ řekl ředitel ČT Petr Dvořák.

Seriál Rapl otevírá 13 nových kriminálních příběhů. V hlavní roli se objeví Hynek Čermák. Po Cirkusu Bukowsky a dvoudílném filmu Gangster Ka půjde o třetí spolupráci s režisérem Janem Pachlem. „Nechtěli jsme, aby Rapl byl černobílý, ale aby se do něj kromě krimi příběhů dostal i kus osobního života postav a humor,“ uvedl Pachl.

Hynek Čermák - Rapl.

Hynek Čermák - Rapl.

Miroslav Donutil jako Doktor Martin

Miroslav Donutil jako Doktor Martin

Výpravná historická sága Já, Mattoni se odehrává v průběhu 60. let bouřlivého 19. a na začátku 20. století. Optikou stárnoucího Heinricha von Mattoniho popisuje osud muže, který je ochotný dosahovat svých životních cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě. Seriál režiséra Marka Najbrta je složitým propletencem rodinných vztahů i obrazem tehdejší doby a její společnosti. „Hlavním důvodem, který mě přiměl tuhle práci přijmout, byl jednoznačně scénář,“ podotkl režisér Najbrt. „Myslel jsem, že přečtu jednu, dvě epizody a celou věc s klidným svědomím odmítnu. Přečetl jsem jich rovnou sedm a nestačil se divit, jak mě příběh pohltil,“ dodal.

Alois Švehlík v seriálu Já, Mattoni.

Alois Švehlík v seriálu Já, Mattoni.

David Švehlík v hlavní roli seriálu Já, Mattoni

David Švehlík v hlavní roli seriálu Já, Mattoni

Uznávaný chirurg Martin Elinger v podání Miroslava Donutila v první řadě rodinného seriálu Doktor Martin opustil Prahu a přestěhoval se do městečka Protějov v Beskydech, kde místo složitých operací řešil bizarní lékařské případy i každodenní strasti místních obyvatel. Ve druhé řadě se vrací v roli na první pohled arogantního a protivného obvodního doktora v obleku. „Líbí se mi, jak se postava Martina Elingera vyvíjí. Je skvěle napsaná v tom smyslu, že je to takový neurvalec a obhroublík, ale maskuje tím to, že se brání vůči okolí, a spoustu situací zkrátka jinak řešit neumí,“ sděli Donutil.

David Novotný, Eva Josífková, Petr Vančura a Jakub Žáček v seriálu Kosmo.
Seriál Kosmo.

Kosmo aneb Češi na měsíci

ČT připravuje také atirický seriál Kosmo o fiktivním letu Čechů na Měsíc, který napsal Tomáš Baldýnský. Příběh českých kosmonautů a jejich letu na Měsíc začíná ve chvíli, kdy se ukáže, že tento všemi zapomenutý, vytunelovaný státní projekt je kvůli hrozbě pokuty od EU nutné dotáhnout, a to až po triumfální moment, kdy národ u svých půllitrů bez dechu sleduje přímý přenos z přistání našich zlatých hochů (a jedné dívky) v cílové destinaci. Hlavními hrdiny Kosma je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří se připravují na let ve zchátralém výcvikovém středisku, ale i ministr školství se svým tajemníkem, kteří letu zajišťují politickou podporu i naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. V seriálu si zahrají Martin Myšička, David Novotný, Jiří Hána, Jakub Žáček, Jana Plodková, Petr Vančura, Eva Josefíková a další.

Pavel Liška v seriálu Marta a Věra

Pavel Liška v seriálu Marta a Věra

Návrat Marty a Věry

Na obrazovky se vrátí kancelářský sitcom Marta a Věra s Bárou Polákovou, Sabinou Remundovou a Pavlem Liškou v hlavních rolích. „S tvůrčím týmem Marty a Věry jsme si během první série tu zdánlivě nesourodou trojici hlavních hrdinů dost oblíbili a měli jsme pocit, že postupem času získáváme trochu víc půdy pod nohama v u nás dosud ne zcela probádaném žánru sitcomu,“ říká o pokračování seriálu jeho scenárista Petr Kolečko.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat