Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

GLOSA: Nahrávky Shoenfelta s Adamsem potvrzují, že i šuplíky občas vydají poklad

Kultura

  18:00
Na nejrůznější "znovuobjevené" nahrávky a vůbec archivní harampádí, které se přečasto objevuje mnoho let po umělcově smrti (případně hned po ní, v době zvýšeného mediálního zájmu o něj), moc nedám. Někdy je až směšné, jak se různí příživové, počínaje vydavatelstvími, přes bývalé spoluhráče či producenty, bohužel často až po pozůstalé rodinné příslušníky pokoušejí vytřískat ze zemřelého, co se dá.

Phil Shoenfelt & Bruno Adams foto: archiv

Skeptický jsem hlavně proto, že se skutečně velmi málokdy stane, že takto zveřejněné „rarity“ přinášejí něco lepšího, než co autorizováno vyšlo za umělcova života – typickým příkladem je Jimi Hendrix a všechna ta jeho „posmrtná nová alba“, jež vycházejí dodnes.

Jsou ale tu a tam výjimky. Samozřejmě je zajímavé si například poslechnout, jaká cesta vedla k definitivní podobě Bílého dvojalba Beatles, abych použil stále ještě aktuální příklad nedávného vydání akustických demonahrávek písní z onoho velkého díla.

Nemusíme ale chodit k nejslavnější kapele všech dob. Německý label Moloko+ přišel s překrásným titulem Out Of The Sky, který obsahuje nahrávky z roku 2006. Pořídili je Phil Shoenfelt a Bruno Adams, tvůrčí mozky skvělé kapely Fatal Shore, jež skončila po Adamsově předčasné smrti o tři roky později.

Jedná se o devět demosnímků k albu Real World, nahraných v Adamsově berlínském bytě v té nejsyrovější podobě: jen akustická a elektrická kytara a dva hlasy. Písně posléze na finálním albu doznaly mnohem širších aranžmá nejen po vstupech dalších dvou členů Fatal Shore s basou a bicími, ale také hostujících klávesistů a smyčcového kvarteta.

Přestože je Real World jedním z nejlepších alb Fatal Shore, z demonahrávek, které byly dlouho ztraceny a Shoenfelt je nalezl letos v březnu, dýchá skutečně mimořádná síla. Takovou hudbu by bylo škoda nechat ležet v šuplíku. 

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat