Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel americký herec Sidney Poitier, první černošský držitel Oscara

Sidney Poitier foto: ABC7

V 94 letech zemřel americko-bahamský herec Sidney Poitier, který v roce 1964 jako první člověk tmavé pleti získal Oscara za nejlepší herecký výkon.
  16:55aktualizováno  23:05

O úmrtí Poitiera informoval podle médií bahamský ministr zahraničí Fred Mitchell. Poitier natočil za svou více než sedmdesátiletou kariéru desítky filmů a v 60. letech byl inspirací pro řadu aktivistů bojujících za ukončení rasové segregace v USA, píše agentura Reuters. Jeho úmrtí v pátek litovali představitelé filmu, šoubyznysu a politiky.

„Přišli jsme o ikonu, hrdinu, mentora, bojovníka a národní poklad,“ napsal na facebooku místopředseda bahamské vlády Chester Cooper.

Lítost nad úmrtím herce vyjádřil i bývalý americký prezident Barack Obama, který Poitierovi udělil v roce 2009 prezidentskou medaili svobody. Obama uvedl, že Poitier byl ztělesněním důstojnosti a elegance. Poitier v roce 1974 získal od britské královny Alžběty II. také rytířskou hodnost. 

Aktivista a známý kritik americké zahraničí politiky Harry Belafonte o něm sdělil, že mu „byl mi plnohodnotným bratrem a partnerem ve snaze učinit tento svět o něco lepší,“ uvedl o herci.

Poitier pocházel z chudé početné rodiny, vyrůstal na Bahamách. Po ukončení střední školy pracoval jako dělník. Během druhé světové války sloužil v americké armádě jako psychoterapeut.

Díky svému talentu a příjemnému vzezření se Poitier ve své době dokázal vyrovnat tehdejším hvězdám bílé pleti. Jeho noblesní zjev budil dojem, že je čerstvým absolventem Harvardu: „Když se na place objevil Sidney, nikdo nehulákal ani nemluvil sprostě. Vyzařovalo z něj tak silné charisma, že se každý hned choval lépe,“ vzpomínal na něj jeden z kolegů.

K herectví se dostal po skončení války nejprve v newyorském černošském divadle Negro Theatre. U filmu debutoval v roce 1949 v dokumentárním filmu popisujícím válečné útrapy.

V roce 1963 se stal prvním černošským držitelem Oscara za roli nádeníka ve snímku Polní lilie. Objevil se i v detektivním filmu V žáru noci nebo ve snímku Hádej, kdo přijde na večeři, kde hrál po boku Spencera Tracyho a Katherine Hepburnové.

Od počátku 70. let se začal věnovat také režii a působil jako producent ve firmě First Artists Productions, kterou založil společně s Barbrou Streisandovou a Paulem Newmanem.

Svými úspěchy připravil Poitier prostor pro generace budoucích umělecky i komerčně úspěšných filmových hvězd tmavé pleti, jako jsou Eddie Murphy, Morgan Freeman, Denzel Washington nebo Wesley Snipes. Revolučním nástupem do světa showbyznysu byl vzorem i pro další umělce nebo pro budoucí sportovní hvězdy, které všechny spojovala odlišná barva pleti.

Jako herec i jako režisér se téměř vždy angažoval ve filmech odsuzujících rasovou diskriminaci. Divákům s jakoukoli barvou pleti vždy imponoval jeho uhrančivý a hrdý pohled. Doslova ztělesněním jeho odporu k rasovým předsudkům byla jeho asi nejslavnější role policejního důstojníka Virgila Tibbse v slavném detektivním dramatu z roku 1967 Normana Jewisona V žáru noci.

„Pokud se na mě bude vzpomínat kvůli tomu, že jsem udělal pár dobrých věcí, a pokud moje přítomnost na světě podnítila nějakou dobrou energii, tak mi to stačí,“ řekl jednou Poitier.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?
Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?

Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie Věd v době covidu přibylo incidentů domácího násilí. Tím se zvýšila poptávka po službách, které...

Mohlo by vás zajímat