Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Objekty, jimiž lze vejít do magického světa. Výstava v Benátkách představí české sklářské umělce

Skleněné objekty Dany Zámečníkové foto: MICHAELA ŠETLÍKOVÁ

Výstava Czech Glass Fragile v italských Benátkách představuje skleněné instalace významné sklářské výtvarnice Dany Zámečníkové a dalších českých umělců. Lze ji zhlédnout v centru současného umění Crea na benátském ostrově Giudecca až do 27. října.
  5:00

Dana Zámečníková absolvovala studium architektury na Vysokém učení technickém v Praze a pak svobodné roky v ateliéru Josefa Svobody, na kterého stále vzpomíná. Studovala u něj scénografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Hrůza z projektových ateliérů ji zavedla do libereckého Sialu, jenž v době normalizace vytvářel ostrov určité volnosti.

I tak ale potřebovala svobodu, kterou jí poskytla volná tvorba, v níž uplatňuje znalosti získané během celého tvůrčího života. Určujícím momentem jejího díla je její ženskost a ženský přístup, který je spojen s klady emancipace, ale je na hony vzdálen militantním feministickým tendencím. Obdivuje živočišné autorky uměleckého světa, jež razily cestu takovým, jako je ona.

Syrový prostor bývalé továrny

Při pohledu na díla z jejího ateliéru se člověk neubrání pocitu vstupu na divadelní jeviště, kde se odehrává život, který není pouhou hrou. Je zde plnokrevná radost a štěstí, blízcí lidé i duše, zvířata, příroda, živly, dějinné události vzdálené i současné. Přítomnost v klidu její zahrady a sadu, ale stejně tak vztek, žárlivost, krutost, řev i pláč. Alenka, která se pustí králičí norou, a nepřipadá jí to nikterak zvláštní, Malý princ mluvící s liškou, kterou má rád.

Objekty, jež zrcadlí pozorovatele, umožňují vstup do magického světa. To všechno autorce nabízí skleněná plastika. Propojuje asambláže či koláže, kresbu i malbu na mnohovrstevné plochy, jež jsou někdy nahrazeny plexisklovými deskami s fotomontáží. Objekty se mění v závislosti na světle v různých momentech dne i noci. Žijí.

CZECH GLASS FRAGILE

Crea Cartieri del Contemporaneo Benátky 9. 7. – 27. 10.

Prostory pro vystavení děl mohou znásobit jejich působivost. Budovy a města, místa s určitým geniem loci zvyšují přitažlivost objektů. Není tomu jinak ani v benátské laguně, kde autorka vystavuje své nejnovější počiny. Benátky – zámořské plavby, lesk, bída, hemžení lidských postav, přepych i chudoba. Barevné vyzývavé kurtizány na vysokých koturnách, židé se žlutými čepičkami, vytkávané polštáře, roztodivné střapce a pach kanálů – minulost, která zůstává do dnešních dní.

Festivalové masky a commedia dell´arte. Plodná půda pro Danu Zámečníkovou a její imaginaci. Výstava je umístěna v syrově vyhlížejícím prostoru, původně továrně Crea Cantieri del Contemporaneo na ostrově Guidecca.

Kurátorka výstavy Mária Gálová oslovila další čtyři české umělce, kteří se v prostoře s výtvarnicí potkali. Doyenka tohoto typu svobodné prezentace je majitelkou mladé, nezatížené duše a neobyčejného elánu. Jak sama říká, každá maličkost, která ji obklopuje v jejím domácím hájemství, jí připomíná lidi, chvíle, okamžiky, ze kterých čerpá neutuchající imaginaci. Vystavované dílo, proto nese název Z rodinného alba / Moje rodina. Náročná několikadenní instalace odpovídá konečnému výsledku.

Dana Zámečníková je zastoupena v mnoha veřejných i soukromých institucích v České republice, Německu, Itálii, Švýcarsku, Francii, Velké Británii, Spojených státech amerických, Austrálii, na Novém Zélandu, v Japonsku i jinde. Její pedagogická činnost, jež byla úspěšná a vyhledávaná v Japonsku, USA, na Novém Zélandu i v mnoha evropských zemích, je důkazem, že umělkyně je člověkem, jenž celý život tvoří s radostí a umí se smát.

Autor: