Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec festivalu v Cannes. Hlavní cenu dostal Japonec Kore'eda za film Zloději obchodů

Kultura

  21:01aktualizováno  20. května 11:31
CANNES - Hlavní cenu filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získal snímek Manbiki kazoku (Zloději z obchodů) japonského režiséra Hirokazua Kore’edy. Slavnostním předáváním cen v neděli večer končí 71. ročník významné mezinárodní filmařské události.

Japonský režisér Hirokazua Kore’edy, který získal v Cannes Zlatou palmu. foto: Reuters

Na druhém místě se ocitl snímek BlacKkKlansman (Černoch z KKK) o černém policistovi, který se infiltroval do Ku Klux Klanu. Velkou cenu si za něj odnese americký tvůrce Spike Lee.

Letošní festival v Cannes měl několik vážnějších favoritů tipovaných na získání hlavní ceny, nicméně Manbiki kazoku byl před soutěží pasován na „černého koně“. Snímek vypráví o zchudlé rodině, která se vydává na scestí zločinu.

Cenu za nejlepší režii si odnesl polský tvůrce Pawel Pawlikowski se snímkem Zimna wojna (Studená válka). Film popisuje 20 let vztahu dvojice v poválečné Evropě a při světové premiéře v Cannes si vysloužil ovace vestoje.

Hlavní hvězda večera, japonský režisér Hirokazu Kore’eda, s trofejí za film...
Američan Spike Lee získal Velkou cenu poroty za film BlacKkKlansman.

Ceny za nejlepší scénář byly uděleny dvě. Jedna patří íránským autorům scénáře ke snímku Se rokh (Tři tváře) Džafaru Sanahímu a Naderovi Saeivarovi. Druhou dostala Italka Alice Rohrwacherová za film Lazzaro Felice (Šťastný Lazzaro).

Nejlepší mužský herecký výkon podle poroty předvedl Ital Marcello Fonte ve filmu Dogman (Chlapík od psů). Nejlepší herečkou byla vyhlášena Kazaška Samal Esljamova za roli ve filmu Ajka.

Poprvé v historii festivalu v Cannes byla letos udělena zvláštní Zlatá palma. Byl jí oceněn francouzský režisér, herec, producent a scenárista Jean-Luc Godard za „neustále nové definování kinematografie“, jak řekla předsedkyně poroty Cate Blanchettová.

Cenu poroty si z Cannes odnáší libanonský film Capharnaüm režisérky Nadine Labakiové.

Vítězný film uvidí čeští diváci na festivalu Be2Can

Film Manbiki kazoku (Zloději z obchodů) uvidí čeští diváci poprvé na říjnovém festivalu Be2Can. V jeho programu budou i další oceněné filmy. Do kin se Zloději z obchodů dostanou ve druhé polovině roku 2018. V sobotu o tom informovala společnost Be2Can Distribution.

Snímek japonského režiséra Hirokazua Kore’edy zavede diváka na společenský okraj. Podvrací tradiční pojetí rodiny a rodičovské lásky. Zároveň pohlíží na současné Japonsko jako na zemi hlubokých sociálních propastí.

Do české distribuce se z filmů uvedených v Cannes dostane například artový Long Day´s Journey Into Night s finálním, bezmála hodinovým záběrem ve 3D. Diváci uvidí také thriller Under the Silver Lake nebo drama Girls of the Sun.

Festival Be2Can letos čeká pátý ročník. Nabízí vítězné a dramaturgicky výrazné filmy z festivalů Berlinale, Benátek a Cannes. Je určen spíše milovníkům náročnějších filmů.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat