Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skupina November 2nd chystá netradiční koncert v jeskyních

Kultura

  17:00
TEPLICE NAD BEČVOU - Ve Zbrašovských jeskyních, konkrétně ve zdejší Mramorové síni zahrají hudebníci už podruhé.

Zpěvačka skupiny November 2nd Saša Langošová foto: Karolina Ketmanová

Zvláštní zážitek si odnesou příští sobotu návštěvníci Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Přímo do jejích útrob totiž zamíří folkrocková kapela November 2nd. První koncert zde muzikanti odehráli už v roce 1995 - tehdy dal svým datem skupině i jméno. Letošní vystoupení je součástí oslav stého výročí objevení jeskyní.

Kapela zde původně jen plánovala jeden koncert. Kvůli obrovskému zájmu však nakonec přidala ještě druhý, ve večerních hodinách. "Vystoupení bude úplně jiné než naše běžné akce. Sám prostor nedovolí, abychom tam mohli hrát tak nahlas a tak elektricky, jak jsme normálně zvyklí. Ale v tom je to kouzlo, bude to akustické a intimní. Bude to mít atmosféru malého klubového koncertu, který bude doprovázen specifickou akustikou jeskyní," řekla ČTK zpěvačka kapely Saša Langošová.

V Mramorové síni čtveřice absolvovala první hraní před 18 lety. "Byl to tehdy první koncert v naší kariéře, který se odehrál 2. listopadu, takže se jmenujeme November 2nd. Je to pro nás vzrušující, že se po té době vracíme zpátky. Chystáme speciální akustický program. Jako hosta tam budeme mít amerického kytaristu Steva Walshe," uvedl kytarista kapely Roman Helcl.

Podotkl, že první vystoupení budou lidem připomínat i lístky. "Budou mít stejnou podobu jako tehdy, změnili jsme na nich pouze datum. Vytiskli jsme je podle staré šablony, kterou jsme našli," doplnil.

Objev podzemního dómu

Koncert je ozdobou letošního 100. výročí jeskyní, které od dubna připomínají lidem odborné semináře, výstavy i dokument hranické radnice. Od začátku července bude v prostorách jeskyně vystavovat své sochy na expozici Zpátky do jeskyně! také výtvarník Michal Trpák.

Jeskyně ležící v katastru bývalé obce Zbrašov objevili před sto lety zbrašovský starosta Josef Chromý a jeho bratr Čeněk. Na konci roku 1912 si všimli sloupce páry ,vycházejícího z pukliny, a po Novém roce se dali do průzkumu. Pomocí žebříků a lana zdolali 42 metrů hlubokou propast a počátkem března 1913 objevili na jejím konci neznámý jeskynní prostor - Jurikův dóm, který je zároveň největším prostorem jeskyní.

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou dnes součástí národní přírodní památky, vyhlášené roku 2003 na území 7,74 hektaru. Unikátní jeskynní systém vznikl stejně jako nedaleká Hranická propast účinky uhličitých kyselek. Jeskyně jsou nejteplejšími v Česku, s celoroční stálou teplotou kolem 14 stupňů.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat